Türkiye'nin Cosplay Platformu

Yerli ‘Cosplayer’lar Hürriyet Gazetesi Haberinde!

0 364

Yerli Cosplayer’lar Türkiye’nin en köklü ve yüksek tirajlı gazetelerinden Hürriyet Gazetesinin röportajındaydı.

4-7 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek olan “Gaming İstanbul” Fuarındaki cosplay yarışması için hazırlanan ve bu hobiye ilgi duyan arkadaşlar, Hürriyet gazetesinden Sibel Arna’ya röportaj verdi.

Lerin Kızılsu(Reriyume Cosplay), Diğdem Üsçetin(Ophelia Cosplay), Biranda Yücel(Biki Cosplay), Deniz Kanmaz ve Miray Songün(HAGANE) ve Enhar Güreşci(M.E.G Cosplay)
Bu röportajda yer alan isimler oldu.

Hürriyet gazetesinden Sibel Arna’nın yaptığı röportajı aşağıdan okuyabilirsiniz.

Favori bilgisayar oyununuzun kahramanına dönüşmek ister misiniz? Ya da hayranı olduğunuz roman kahramanı gibi görünmek? O zaman Cosplay tam sizlik. Yani sinema filmi, roman kahramanı ya da bilgisayar oyunlarındaki karakterlerin kılıklarına ve ruhlarına bürünme oyunu…  Şu an üniversitelilerin gözdesi ama kısa zamanda çok ünlenecek. Çünkü 4-7 Şubat arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Oyun Fuarı Gaming İstanbul’da Türkiye’deki 20 bin kişilik Cosplay camiasından yüzlerce gencin katılacağı bir yarışma düzenlenecek. Kazananı 5 bin liralık ödül bekliyor. Etkinlik öncesi yarışmanın en iddialı adaylarıyla buluştum. Hatta yardımlarıyla ‘Vocaloid’ adlı bilgisayar oyunundan ‘Luka’ karakterine dönüştüm. Daha çok geyşaya benzediğimi düşünüyorum ama idare edin!

Kostümümü 20 liraya mal ettim
Lerin Kızılsu 

Kültür Üniversitesi Matematik Bilgisayar 3. sınıf öğrencisi. 2014’den beri Cosplay’e ilgi duyuyor: ”Alice Harikalar Diyarında filminindeki ‘Mad Hatter’ karakterinin kadın uyarlamasına dönüştüm. Üzerimdeki kostümü  20 liraya mal ettim. “

 

Sadece düğmeye para harcadım
Biranda Yücel 


Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Resim Bölümü öğrencisi. ‘Owari No Seraph’ animesinden, Krul Tepes karakterini canlandırmış. Kostümünde bir tek düğmelerine para harcamış. O da 7 lira tutmuş. Geri kalan her şey atık kumaştan.

Malzemem tuvalet kâğıdı
Diğdem Üsçetin 


Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sinema Televizyon mezunu Diğdem Üsçetin “League Of Legends” oyunundaki ‘Caitlyn’e dönüştüm. Cips kutularını ve tuvalet kâğıdı rulolarını kullandım. Atık malzeme kullandım çünkü ucuza mal etmek işin püf noktası” diyor.

Yarışmanın zorlu ikilisi
Miray Songün  – Deniz Kanmaz 


Üç senedir ikili olarak ‘Cosplay’ yapıyorlar. Her yarışmaya ikili olarak katılıyorlar. İkisi de Japon kültürüne meraklı. Zaten Miray Çanakkale Üniversitesi’nde Japonca öğretmenliği okuyor.  Deniz ise Yeditepe Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor. Bizim için ‘Touken Ranbu’ adlı bir Japon bilgisayar oyunundan ‘Kogitsunemaru’ ve ‘Mikazuki Munechika’ diye iki karakteri canlandırdılar.

Kendi atölyesini kurdu
Enhar Güreşçi (25)

Kaynak: Hürriyet

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.