Türkiye'nin Cosplay Platformu

“Sabır, Bir Hobi İçin Oldukça Önemli Ve Gerekli Bir Erdem” Valendra Cosplay & Art Röportajı

1 1.766

Birbirinden hoş çalışmaları ile Türkiye’de cosplay yapılan ortamlarda bulunan yerli cosplayer Valendra Cosplay & Art yani Özlem ile güzel bir röportaj yapmaya karar verdik.

İşte kendisi ve çalışmaları ile ilgili röportajımız;


Merhaba. Bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için çok teşekkürler. Sayfanı ilgiyle takip ediyorum çok mutlu oldum.

Röportaj teklifiniz için esas ben teşekkür ederim 🙂 Çok memnun oldum, işlerimin beğenildiğini duymak gerçekten çok güzel bir his, beğenmenize çok sevindim.

Valendra Cosplay
Valendra Cosplay & Art – Diana(League of Legends)

İlk olarak her yeni cosplayer’ın en merak edeceği soru; Cosplay’e ne zaman ve neden başladınız? Sizi bu hobiye iten neydi?
Cosplay’e 2014 yılının bahar aylarında başladım, esprili bir dille ifade etmem gerekirse herşeyin sebebi Blue Lady Cosplay & Art sayfasının sahibi Ceren’dir! Onun da ısrarlarıyla İzmircon’a katılarak cosplay dünyasına adım attım diyebilirim, iyi ki de yapmış. Neden başladın derseniz bu ilk etkinliğimden bikaç sene öncesine gidiyor.

Resim çizmeyi, çizgi hikayeler yazmayı çok severim ve kaçınılmaz olarak bunlarla ilgileniyorsanız bir noktada “cosplay” terimiyle tanışıyorsunuz. Daha önce cosplay hakkında yazılan çizilen şeyleri biraz biraz duyuyordum, ama ne Türkiye’de yapıldığından haberim vardı ne de internette karşılaştığım cosplay fotoğrafları o sıralar beni cezbedecek türdendi. İlk gördüğümde beni en çok etkileyen cosplay fotoğrafı, biraz klişe olacak ama, Yaya Han’ın çalışmalarına aitti. Hangi kostümü olduğunu da hatırlamıyorum, ama daha öncesinde çocuksu ve fena halde amatör bir hobi izlenimi bırakan cosplayin yetişkin bir kadın tarafından oldukça da etkileyici bir kalitede yapıldığını görünce bayağı şaşırmıştım. Sonrasında daha detaylı araştırmaya başladım; cosplay nedir, insanlar neden yapar, nerelerde giyer, malzeme olarak neler kullanırlar. 2012 sıralarında İzmir’de yapılan ilk anime cosplay etkinliğinden haberim oldu, hatta 2013’te bir arkadaşımla etkinliğin yapıldıı üniversiteye gidip ortamı görmek istedim. Meraklı bir ziyaretçi olarak etkinliğe gittik, bilet alıp içeri girdik, etrafta kostümlü gezinen insanlara baktık şaşkınlıkla, sonra da konferans salonuna girip oturduk sessizce izlemeye başladık. Bu kadar silik ve sakin olmamıza rağmen birkaç cosplayer gelip halimi hatırımı sordu, hatta bir yipyip gelip benle roleplay yaptı. Herkes o kadar çok eğleniyordu ve sıcakkanlı yaklaşıyordu ki bayağı kanım ısındı diyebilirim, bu kadar samimi bir ortam bulmayı beklemiyordum açıkcası. İyi kötü bir kostüm giyip ben de eğlenceye katılmayı gerçekten istemiştim.

Evet, bütün bunlar sevgili Ceren’in ısrarlarıyla birleşince artık kayıtsız kalamadım. Tekrar diyorum, iyi ki de ısrar etmiş!!

Valendra Cosplay & Art – Sailor Neptune

Bu hobiye başladığınız için memnun musunuz veya hiç pişmanlık duydunuz mu?
Her etkinlik öncesi son gün/gece hatta etkinlik sonrasındaki ilk gün çok pişmanlık duyduğum oldu. Ama pişmanlığım kostüm seçimlerimle, kendi hayatımı anlamsızca zorlaştırdığım ve bunu senede 3-5 kere neden tekrarladığımla alakalıydı. Bunun dışında cosplay yapmaktan son derece memnunum ve bu hobi hakkında asla pişmanlık duymayacağım sanırım, umarım hiç duymam! Harika insanlarla tanıştım ve en az 2-3 ayda bir kez insanlarla sosyalleşmek için bir yerlere gidiyorum. Kurduğum dostlukları da hiçbir şeye değişmem.

Kendinize en çok yakıştırdığınız kostümünüz/cosplay’iniz nedir, neden?
En çok yakıştırdığım kostüm… SEÇEMİYORUM! Aslında her kostümüm benim bebeğim gibi, genelde de çok çok sevdiğim karakterlerin cosplayini yaptığım için seçmesi gerçekten zor. Ama çok sade bi kostüm ve karakter olmasına rağmen Izumi Nase(Kyoukai no Kanata), ve son yaptığım kostüm olan Li Ming(Heroes of the Storm) diyebilirim.
Izumi’yi sevmemin nedeni karakteri ilk gördüğümde gerçekten çok sevmiştim. 2 farklı kıyafet kombinasyonuyla cosplayini yaptım ve bu karakter için çekilen tüm fotoğraflarımı hala beğeniyorum.
Li Ming için tek bir açıklamam olacak; ukala! İnanılmaz ukala ve havalı bir karakter, çok roleplayini yapamamış olsam ve giymesi/taşıması eziyet olsa da inanılmaz eğlendiğim bir karakter.

Valendra Cosplay & Art – Sailor Moon Grup Cosplay

Ev yapımı mı yoksa satın alınmış veya başkasına yaptırılmış kostümleri mi tercih ediyorsunuz?
Herhangi bir prensibim yok, ama genel olarak uğraşmayı çok sevdiğim için sanırım kostümlerimi kendim yapmayı tercih ediyorum. Bu hobi hakkında da en çok sevdiğim şey yaratım süreci, sorun çözme ve sonuca ulaşma kısmı. Sanırım çok çok özel durumlar dışında hazır kostüm kullanmayacağım.

 

 

 

En pahalı ve en ucuz kostüm projeniz nelerdi?
Ah işte bu çok zor bi soru 😀 En ucuzu değil ama en pahalısını direk söyleyebilirim; henüz yapmadığım Red Saber(Fate/Stay Extra). Malzemelerini geniş zamana yayarak biriktirdim ve hala gözüm doymuyor ufak tefek şeyler alıyorum, sanırım şimdiye kadar 500TL’ye yakın bir harcama yaptım kendisi için. Li Ming diyemiyorum çünkü kullandığım worbla yarışma ödülü olarak bana gelmişti :)) En ucuz kostüm’üm sanırım Izumi Nase, peruk dışında herşeyi gardrobumdan bulduğum için, epey ucuza geldi diyebilirim.

 

Tek başınıza mı yoksa bir grup ile mi çalışmayı tercih edersiniz?
Kostüm yaparken mi yoksa cosplay yaparken mi? Bu soruyu ikisi için de cevaplayayım; kostüm yaparken kendi kostümümle kendim ilgilenmeyi tercih ederim ki genelde yalnız çalışıyorum zaten. Ama birkaç arkadaş toplanıp grupça herkes kendi kostümünü yaparken arada geçen geyikler, bir arada çalışmak inanılmaz keyifli oluyor onu da belirteyim. Çok iyi iletişiminiz yoksa birden fazla kişiyle bir kostüm üzerinde çalışmak sanırım verimli olmaz.
Grup cosplay’ini zaten severim, şimdiye kadar katıldığım gruplardan da çok fazla fire veren pek olmadı, o bakımdan şanslıyım sanırım.

İlk cosplay içerikli etkinliğiniz hangisiydi ve ne kostüm giymiştiniz?
İlk cosplay etkinliğim İzmircon 2014’tü. Radikal bir kararla Sailor Moon’dan en çok sevdiğim karakter olan Sailor Neptune/Neptün Savaşçısı için hazırladığım orjinal tasarımı yapmaya karar vermiştim. Fazla dikiş bilmediğimden hemen hemen herşeyi birbirine silikonlayıp yapıştırmıştım XD Ama elde diktiğim, hatta elde işleme yaptığım detayları da vardı.


Yaptığınız cosplay çalışmaları arasında favoriniz nedir?

Klasik Sailor Neptune/Neptün Savaşçısı, GFA 2016’da giymiştim. Çok sıradan ve sade bir kostüm aslında, ama bazen basit kostümler daha zordur. Yanlışlar hemen kendini belli eder, temiz çalışmak lazım. Tabi etkinlikte de şahane bir Sailor Moon grubumuz vardı tüm karakterlerin tam olduğu, o sebeple de çok keyif almıştım.

Valendra Cosplay

 

Yapmayı en çok istediğiniz, hayaliniz sayılabilecek bir karakter var mı? Varsa hangisi?
Çooook var. ama aklıma her sorulduğunda ilk gelen ve şimdilik imkansız gözüken Heroes of the Storm’dan Zagara’nın Desert Queen skin’i. Tasarımı fazlasıyla güzel, zorlu ve etkileyici , ki HotS’ta oynamayı en çok seviğim karakterlerin başındadır zaten kendisi.

Giyerken acı veren veyahut rahatsız eden cosplay çalışmalarınız var mı? Cosplay için bu tarz acıları çekmeye hazır mısınız?

Şaşırtıcı bir şekilde kostümün komplike olması size acı çektireceği anlamına gelmiyor olabilir. Örme zırhlı kostüm yaptım, ağırdı ve çok sıcaktı, sağıma soluma batan zırhlar ve ayaklarımı mahveden topuklular da oldu. Ama benim için ciddi işkenceye dönüşen kostüm üstü korseli gelen düz bir elbiseden oluşuyordu! Michiru Kaioh için pin-up tarzı basit bir elbise yapmaya karar vermiştim geçen yaz, üst kısmını da rigilen(korse iskelet malzemesidir) parçalarla sabitleyerek korse formunda yaptım. Sabah elbiseyi giyip çıktım, çok rahattı ve hiçbir sorun yoktu gün içinde. Ama 6. saatten sonra inanılmaz sıkmaya başladı ve eve varıncaya kadar toplamda 8-9 saat giymiş oldum, gece sırtım ve kaburgalarımın etrafı sızlıyordu, ağrıdan oturamıyordum. Bol bol esneme hareketleri ve yatarak dinlenmeyle sabaha ancak toparlayabildim. Yine yapar mısın sorusuna cevabım evet olur ama bu sefer daha hazırlıklı olurum ve korse tipi kostümlerde giydiğim zaman dilimine dikkat ederim.

 

 

 

Başkalarının cosplay’leri arasından favoriniz sayılabilecek bir cosplay var mı?
Bu gerçekten zor bir soru… Bir de hafızam biraz kötüdür, işimi daha da zorlaştırıyor 🙂
Genelde her cosplayer’da sevdiğim belirli şeyler vardır. Kimisinin boyaması, kiminin dikişi, kiminin makyajı… Ama hem Türkiye’den hem de yurtdışından örnek vereceğim bu durumda. En son GİST’te canlı olmasa da fotoğraf ve videolardan gördüğüm MEG Cosplay’in Wargreymon’u gerçekten etkileyiciydi.
Yurtdışından örnek vermem gerekirse aslında iki aday var ama ben hakkımı ipek boyama ve işleme gibi tekniklerle inanılmaz detaylı kostümler yaratan December Cosplay’den yana kullanmak istiyorum. İnanılmaz bir kadın, tanışmayı gerçekten çok isterdim.

Birisi size cosplay’inizi sevdiğini veya nefret ettiğini söylediğinde tepkileriniz ne oluyor?
Aslında… düşününce şimdiye kadar olumsuz bir yorum almadım sanırım. Alırsam da fikri için o kişiye teşekkür edip eğlenmeye devam ederim büyük ihtimalle. Bu nefret içeren bir yorum olursa yapacağım şeydir, yoksa yapıcı eleştriye açığımdır, arkadaşlarım da bilirler çekinmeden bana söylerler eksik hatalı bir parça varsa kostümümde.
Öte yandan yaptığım karakteri çok sevdiğini söyleyen (Sailor Neptune ile bunu çok yaşadım<3) ve giydiğim kostümleri beğendiğini söyleyen çok oldu. Ben de genelde iltifat etmeye çalışırım, olumsuz eleştri yapacaksam da yapıcı olmasına veya çözüm için bir öneri sunmaya gayret ederim.

Eğitim videoları çekmeyi düşünüyor musun?
Aslında düşünüyorum, ama çekim yapmaya uygun kameram maalesef yok. Bu seneki planlarım arasında biraz kenara para ayırıp uygun bir makine almak var. Eğer şartlar da elverirse neden olmasın 🙂

Diğer cosplayer’lar için söylemek istediğiniz bir şeyler var mı? Birkaç önerini alalım? 🙂

Tek bir önerim olacak, sabır. Çok basit değil mi? Sabır gerçekten herhangi bir hobi için, özellikle el işçiliği gerektiren, oldukça önemli ve gerekli bir erdem. Tabi ki oya işleme sabrını gösterin demiyorum, ama eğer bir kostüme bir hafta ayırdıysanız ve profesyonel değilseniz kostüm yapımında gerçekten belli oluyor. Şahsen bir detay silikon tabancasıyla mı tutturulmuş, elde dikilerek mi kostüme işlenmiş, yapılan kılıç veya zırh gibi aksesuarlarda tutkal veya benzeri astar atmadan direk boya mı sürülmüş? Bunların hepsi özellikle anlaşılmaz sanılan hemen her detay gerçekten belli oluyor. O kostümü 1 hafta veya son birkaç günde çıkarmak yerine mesela bir ay gibi süreye yayılsaydı belki de bir şaheser çıkacaktı.
Kaliteli kostüm her zaman çok kostümden daha iyidir derim. Zaman ayırmaya çalışın, ilk seferde olmuyorsa yılmayın. Benim yeteneğim yok diye bir şey güzel sanatlar dahil hiçbir sanat dalında yoktur. Görsel sanatlar dahil, beceri gerektiren her türlü sanat dalında eğer yetenek %10luk dilimi alıyorsa geri kalanı sıkı çalışmadır. Resim çizdiğim için bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Gerçekten profesyonel eğitim alarak cosplay’e başlayan çok az kişi vardır yurt dışında da, eğitim almış dahi olsanız cosplay için seçilen karakterler gerçekten normları ve sınırları zorlayacak nitelikteler. Bir kostüm parçası ilk seferde olmuyorsa tekrar deneyin, tekrar deneyin, tecrübe kazanın emin olun en sonunda başaracaksınız. Ben sıfır dikiş ve zırh bilgisiyle başlamışsam bu benim yetenekli değil sadece sabırlı ve inatçı olduğumu gösterir 🙂

 

Cosplay malzemeleri açısından nereyi tercih ediyorsunuz, okuyuculara önerebileceğiniz yerler var mı?
İzmir’de oturduğum için çok sınırlı adresler verebilirim. ama genelde kumaş ve dikiş aksesuarları için alışverişlerimi kemeraltından yapıyorum, Hisarönü cami arkasında birbirinden güzel çeşitli ürünleri olan dükkanlar var.
Eva ve benzeri malzeme alışverişlerimi ayakkabıcılar sitesinden yapıyorum, Işık Kent tarafında kalıyor ve yaşı küçük arkadaşların kaybolmamak için yanlarında bir büyükle veya grupça gitmelerini şiddetle tavsiye ederim. Şehirdışında kalır ve ulaşım biraz sıkıntılıdır.
Bunun dışında acil durum malzemeleri yapıştırıcılar ve tutkal için evime yakın Koçtaş’a gidiyorum. Boyalar için de yine evime 5dk mesafede de çok geniş bir ürün yelpazesi olan bir kırtasiye-hobi mağazası var. Sanırım o konuda şanslıyım 🙂

Cosplay yarışmalarına katıldın mı? Aldığın ödüller ve düşüncelerini alalım :)?
Çok fazla yarışmaya katılmadım açıkcası, katıldığım tüm yarışmaları da açık söyleyeyim kazanmadım. Ama 2015’te Dracon 4’ten bir birincilik ödülüm var Tsubasa:Reservoir Chronicle – İmparatoriçe Amaterasu ile, 2016’da Yucon:Uprising’den de Dragon Age:Inquisition – Leliana kostümüyle ikincilik ödülüm var.
Dracon’daki ödülüm benim için özel çünkü hem ilk zırh yaptığım kostümle hem de çok sevdiğim bir karakterle kazandım. Yarışmalar gerçekten heyecan verici, kazanması da ayrı keyifli, ama bana göre oldukça stresli geçen zamanlar. Özellikle yarışmaya katıldığım günlerde biraz kitlenmiş hissediyorum ve etkinliklerden çok keyif alamıyorum. O yüzden yılda 1 veya 2 yarışmaya giriyorum en fazla.

Bir sonraki cosplay projen ne olacak?
Bir sonraki cosplay projem İzmircon için olacak, ilki bir grup cosplayi: fırlama bir grup disney prensesleri/boba fett cosplay grubumuz var, grup içinde Aurora olacağım.
İkinci planım ise biraz istek, biraz teklif, biraz şartlar öyle gerektirdi çünkü bu seferki plan beni inanılmaz heyecanlandırdı! Bu sene İzmircon ekibiyle de birlikte çalışma şansı yakaladım ve etkinliğin bu seneye özel hazırlanan afişindeki Smyrna isimli savaşçı kadının cosplayini yapacağım. Çok heyecanlı olduğumu söylememe gerek var mı?! Hem tasarımı ilk gördüğümde inanılmaz beğenmiştim, hem de cosplayini yapan olur mu acaba kim yapar diye aslında içimden geçiriyordum. Hiç aklımda yokken kendimi Smyrna olarak buldum diyebilirim, ki çok keyifli geçeceğine inanıyorum. Ayrıca bildiğim kadarıyla da Türkiye’de bu tarzda bir çalışma yapan etkinlik henüz olmadı, sanırım birlikte bir ilke imza atıyoruz. İzmircon ekibine tekrar teşekkürler bu fırsat için!!

Son olarak neden “Valendra” ?
Bu soru ara sıra geliyor 😀 Öncelikle çalışıyorum, Çevre Mühendisiyim ve patronlarım ne kadar hoşgörülü yaklaşmış olsalar da özel sektör koşulları hobilerimi özgürce mühendis kimliğimle sunmayı zorlaştırıyor. Bu yüzden en başından itibaren farklı bir isim altında işlerimi yayınlamayı planlamıştım. İsmim gizli kalsın diye çok uğraşmıyorum, ama işimle hobilerim arasına çizgi çekmek akıl sağlığım açısından iyi olur dedim 😀

“Valendra” isiminin çıkış noktası ise çok basit; kardeşimle oynadığımız bilgisayar oyunlarından birinde (Age of Wonders olabilir :D) dönüşümlü kullandığımız için farklı isimlerde hesap yaratmaya karar verdim. Spontane Valendra ismini yarattım. Aslında ismin bir anlamı yok, sadece kulağıma hoş gelmişti söylenişi :)) Sonraki okul yıllarımda internette de çok kullandım, bu isimle çeşitli sosyal medya platformlarında hesaplar kullandım. Çizgiroman denemelerim, çizimlerim de bu isim altında hep yayınlandı ve beni Valendra olarak tanıyan yurtdışından da çok arkadaşım ve takipçim var. Bu yüzden cosplay için de neden aynı ismi kullanmayayım dedim. İşte hepsi bu :))

1 yorum
  1. sensee diyor

    Çok güzel!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.