Türkiye'nin Cosplay Platformu

Siyahi Cosplayer’ların Yaşadıkları Zorluklar

0 323

Cosplay her zaman, fanları hayranı oldukları kahramanlara dönüştürmekle iftihar etmiştir. En azından teorikte bu böyle. Pratikte ise işler her zaman o kadar mükemmel yürümüyor, özellikle de siyahi bir fansanız.

black 88

Cosplay’in ilk günlerinde siyahi fanlar, hem insan olarak hem de birer cosplayer olarak bir çok açıdan çeşitli sıkıntılarla karşılaştılar. Bu demek değil ki öne çıkan siyahi bir cosplayer yok. Tam tersine, Knightmage ve Chaka Cumberbatch gibi insanlar dünyadaki en iyi cosplayerlarından bazıları. Ama bazılarının başarısı maalesef diğerlerinin yaşadığı sıkıntıları egale etmiyor ya da onların yaptığı cosplay’e yapılan hakaretvari yorumları ortadan kaldırmıyor.

black 5

Bu sorunları ortadan kaldırmak ve yapılan iyi işleri desteklemek amacıyla bir dizi etkinlik düzenlendi. Bunlardan biri de Cumberbatch tarafından başlatılan ve mükemmel cosplayerların mükemmel fotoğraflarının yer aldığı, Twitter’daki #29daysofblackcosplay hashtag’i.

black 4

#29daysofblackcosplay gibi bir diğer etkinlik de fotoğraf sanatçıları Kayhettin ve Anna Fischer’ın, cosplay fotoğraf çekimlerinden oluşan  Black History Month etkinliği. Fisher etkinliğe başlama maceralarını Kotaku’ya şu şekilde anlatmış:

“Proje, Colossalcon için grup çekimi yapacağımız zaman başladı. Bir sürü cosplayer başvurusu aldık. Cosplayerlarla daha önce hiç çalışmamıştık. Bizi bu konuda harekete geçiren şey, bizim ne gördüğümüz, ne görmediğimiz ve ne hissettiğimiz konusunda yaptığımız konuşmaydı. Hiç siyahi başvuran yoktu ve biz bu konuda hayal kırıklığına uğramıştık. Böylece bu konuda bir şey yapmaya karar verdik.’’

black 3

Kayhettin de siyahi cosplayerların karşılaştığı sorunlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada :

“Siyahi cosplayerların karşılaştığı iki büyük sorun var. Bunlardan biri, kaynak olarak yeterince siyahi karakter olmaması. İkincisi ve en önemli kısmı ise cosplay topluluğuyla ilgili. Çünkü, beyaz ve Asyalı karakterlerle cosplay yapan siyahi cosplayerları  internet üzerinden trolleyen ırkçılara karşı, topluluğun siyahi cosplayerları yeterince savunduğuna inanmıyorum.” dedi.

Siyahi Cosplayer

Bunlar uzun soluklu ve köklü sorunlar ama ilerleme kaydediliyor ve umut var.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.