Türkiye'nin Cosplay Platformu

“Cosplay İstediğiniz Herhangi Bir Karakteri Yaşamayı İfade Ediyor” QUIXE COSPLAY Röportajı

0

 

Bu röportajımızda, son zamanların en aktif cosplayer’larından birini okuyucularımızla buluşturmak istedik.

Cosplay’e başlaması henüz 1 yılı bile bulmamış olan Quixe Cosplay‘i eminim ki duymuşsunuzdur. ICON 2015 cosplay yarışmasında birinciliğinin yanında, muhteşem craft yeteneği ile tüm cosplay meraklılarının da gönlünü kazandı. Aşağıda kendisine sorduğumuz soruları ve cevaplarını bulabilir, ve onu daha iyi tanıyabilirsiniz.

Merhaba. Öncelikle sorularımızı cevaplamayı kabul ettiğiniz için teşekkürler.
Merhabalar ve ben teşekkür ederim.

İlk olarak her yeni cosplayer’ın merak edeceği bir soru; Cosplay’e ne zaman ve neden başladınız? Sizi bu hobiye iten neydi?
Cosplay uzun zamandır girişmek istediğim bir hobiydi ancak vaktim yoktu, yaz tatiline girer girmez atıldım. Hep Blizzcon’da çıkan kostümlere özenirdim (hala özeniyorum) ve neden ben de yapmıyorum dedim. Bir kaç araştırmadan sonra hangi malzemelerle zırh yapıldığını öğrenip hemen başladım.

Peki bu hobiye başladığınız için memnun musunuz veya hiç pişmanlık duydunuz mu?
Tabii ki bu hobiye başladığım için memnunum, aksi takdirde ilk kostümümden sonra bırakırdım cosplayi, hiç de pişman olmadım.

İçinize en çok sinen kostümünüz/cosplay’iniz nedir, neden?
Sanırım içime en çok sinen kostümüm İCON 2015’de giydiğim ve yarışmada erkekler birincisi olduğum Maiev Shadowsong crossplay’im idi. Bütün acemiliğimi onda atıp, kullandığım malzemeleri daha yakından tanıdım. Zaten o kostümden sonra daha seri üretmeye ve daha iyi kostümler çıkarmaya başladım. Şu ana kadarki en başarılı kostümüm sanırım Diablo 3’den Witch Doctor. Bu kostümü de Gaming İstanbul’un cuma gününde giymiştim.

sa

Ev yapımı mı yoksa satın alınmış veya başkasına yaptırılmış kostümleri mi tercih ediyorsunuz?
Ben şahsen cosplay’in emek işi olduğuna inanıyorum. Bir karakteri canlandırmak tabii ki önemli ancak ben kostümü yapmayı, giymekten daha çok sevenlerdenim. 🙂 Onun dışında terziye diktirilmiş ya da başkasına yaptırılmış kostüme karşı değilim.

Tek başınıza mı yoksa bir grup ile mi çalışmayı tercih edersiniz?
Grup olarak craft yapmayı denedim ancak garip bir şekilde süre daha çok uzadı. Gırgır şamata yapmaktan kostüme vakit ayıramadık. Bu yüzden dingin kafayla tek çalışmayı daha verimli buluyorum. Tabii kiminle çalıştığın da önemli bir faktör.

En pahalı ve en ucuz kostüm projeleriniz neler?
En ucuz kostüm sanırım ‘bir ara’ yapacağım bir Harley Quinn genderbend olacak. En pahalı da yazın yapacağım Pulsefire Ezreal olabilir(?).

harley quinn

İlk etkinliğiniz hangisiydi ve ne kostüm giymiştiniz?
Cosplay’de oldukça yeniyim henüz 1 yılımı doldurmadım. İlk convention’ım GFA 2015 idi ve League of Legends’dan Underworld Twisted Fate kostümünü giymiştim, ilk kostümüm de odur.

Cosplay sizin için ne ifade ediyor?
Cosplay istediğiniz herhangi bir karakteri canlandırmayı, onu yaşamayı ifade ediyor benim için. Sevdiğiniz bir karakter varsa yapın gitsin! İnsanlara benden ne olur? Tipim kime benziyor? diye sormak saçma geliyor bana. Tipinizin benzediği karakteri bilmiyor, tanımıyor olabilirsiniz ve onu canlandırırken zorlanırsınız. Ben sevdiğim karakterleri ya da kostümünü beğendiğim şeyleri yapmayı seviyorum. Tamamen tercih meselesi. Sonuçta bu bir hobi ve önemli olan eğlenmek. Ama şunu da eklemeliyim ki, ne kadar karaktere benzerseniz o kadar başarılı oluyorsunuz.

Witch Doctor kostümü bana acı çektirdi

Giyerken acı veren veyahut rahatsız eden cosplayleriniz var mı? Cosplay için bu tarz acıları çekmeye hazır mısınız?
Giyerken acı çektiğim bir kostüm var evet. Diablo 3’den Witch Doctor. O kostümün maskesini worbla malzemesinden yapmıştım ve arkası cırtcırtlarla tutturulacak şekilde giyebiliyordum. Evde 5 dakikadan fazla tutmadığım için ‘tamam düşmüyo’ diyip çıkarmıştım. Etkinlikte yarım saat sonra şakaklarımın ağrıdığını hissettim ve maskeyi çıkarmak zorunda kaldım. Şakaklarım kanamak üzereydi ve maskeyi yalnızca fotoğraf çekimlerinde kullandım. Çok ağır değildi ancak sert malzeme olduğu için acıttı. Peki ya pişman mıyım? HAYIR!

Favorim Maiev Shadowsong

Yaptığınız cosplay çalışmaları arasında favoriniz nedir?
Hmm… favori çalışmam üstte değindiğim gibi Maiev Shadowsong (WoW), onun dışında en başarılı olan Witch Doctor var. Sylvanas Windrunner genderbend’i de seviyorum, şu ana kadar 4 kere giydim (ve bir kostümü en çok kullanma rekoruna sahip) ancak her giyişimde bir şeyleri eksikti. Bir türlü tam olarak yapamadım. (Sylvanas Warcraft evreninde en sevdiğim karakter o yüzden kostümünü yapmak zorundaydım!) Hıı, neleri eksikti ki? diye soracak olursanız; ilk giydiğimde makyaj/sırtındaki okları/kaşları ve body paint’i yoktu. Son giyişimde ise bir tek body paint eksikti. Onu da bir ara tamamlarım artık. 😀

Witch Doctor Cosplay

Yapmayı en çok istediğiniz, hayaliniz sayılabilecek bir karakter var mı? Varsa hangisi?
Yapmayı en çok istediğim, favorim olan karakterleri zaten yapıyorum. Yeni sevdiğim bir karakter çıkarsa da listeye ekleyip vakit buldukça yapıyorum.

kamui cosplayBaşkalarının cosplay çalışmaları arasında favoriniz sayılabilecek bir cosplay var mı?
Yurtdışından örnek verecek olursak Kamui’nin HER kostümü. <3 Türkiye’de ise Stymphalia Cosplay’in Malthael (Diablo 3) ve Artanis (Starcraft 2), Ligeia Cosplay’in Deathmaiden’ı (Diablo 3), Nano Cosplay’in Crusader’ı (Diablo 3), M.E.G. Cosplay’in Gungrave’i, Hagane’nin dikişleri… 🙂 Daha sıralarsam bitmeyecek.

Birisi size cosplay’inizi sevdiğini veya nefret ettiğini söylediğinde tepkileriniz ne oluyor?
Biri cosplay’imi sevdiğini söylediğinde pek bir tepki veremiyorum açıkçası. Ne diyebilirim ki? Basit bir ‘teşekkürler’ o kadar. Kostüm üzerinizdeyken pek muhabbet edemiyorsunuz, sürekli bir fotoğrafçı ya da ziyaretçi gelip fotoğraf çektirmek istiyor. Henüz bir nefretle karşılaşmadım.

Son olarak, diğer cosplay çalışmaları için söylemek istediğiniz bir şeyler var mı? Birkaç öneri belki?
Diğer cosplayer’lara ne diyeyim… EĞLENMENİZE BAKIN! Siz kendi kostümünüzü güzel buluyorsanız güzeldir. ‘YALNIZ O KARAKTER ÖYLE DEĞİİİİL’ gibi saçma yorumlara bakmayın. Siz eğleniyorsanız ona ne?!

Photo by: Phoenix Photography
Photo by: Phoenix Photography

craft,1

EKSTRA

Cosplay malzemeleri açısından nereyi tercih ediyorsunuz, okuyuculara önerebileceğiniz yerler var mı?
Cosplay malzemelerimi her cosplayer’ın aldığı yerlerden alıyorum. Kırtasiye ve nalbur sizin dostunuz. Bauhaus ikinici evim. Ve Nizam… Nizam, evaları aldığım dükkanın adı. Cosplay pahalı bir hobi maalesef.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.