Türkiye'nin Cosplay Platformu

Profesyonel Cosplayer ENAKO Ne Kadar Kazandığını Açıkladı

0

Cosplay bir hobi olsa da, bu işi tamamen mesleğe dönüştürmüş olarak iyi paralar kazananlar mevcut. Tabi bu mesleği icra ettiğiniz ülkenin cosplay’e ilgisi ve bakış açısı bunda en önemli faktörlerden biri.


Profesyonel cosplayer Enako, bu yaz gerçekleşen Comiket etkinliğinde sadece iki günde nasıl 100 bin $ kazandığını anlattı. 14 Eylül’de Nakai No Mado T.V. programının  Otaku Report bölümünde ekrana gelen Enako, gerçekte sadece cosplay yaparak yaşamını sürdürdüğünü onayladı.

enako-12

Uluslararası etkinliklerde profesyonel cosplayer’lara iyi para ödendiği biliniyor. Enako’nun özel promosyona ve üretim masraflarına ne kadar harcadığını bilinmese de oldukça yüklü bir para aldığı biliniyor. Enako, sahne etkinliği başına 3000$-4000$ arası bir rakam ya da aylık ortalama 10 bin $ kazandığını söylüyor.
enako-21Programın ardından Enako, tartışmayla ilgili bir tweet atarak izleyenlere teşekkür etti. Ve yaptığı açıklamada:

“Bu yayında biraz da olsa Comiket  ve cosplaye ilginizi çekebildiysem ne mutlu bana. İzleyen herkese teşekkür ederim. Ayrıca konuşma tarzım ya da seçtiğim kelimeler sizi rahatsız ettiyse özür dilerim. Anime ve cosplay hakkında daha fazla konuşmak isterdim ama maalesef bu çok zor.”

COSPLAYER ENAKO
COSPLAYER ENAKO

Enako cosplay’in yanı sıra, Akira Itsuki ve Kuronekoin 2012 ile birlikte idol grup Panache’yi düzenledi ve seslendirme sanatçılığı yaptı.

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.