Türkiye'nin Cosplay Platformu

Kostümlerini Daima Kendi Hazırlayan OPHELIA COSPLAY ile Röportaj

0

2015 GameX’te Cosplay Türkiye olarak düzenlediğimiz yarışmanın jürilerinden olan ve bunun dışında, yarışmalarda birçok birincilik alan Türk cosplayer, Ophelia bugün bizimle. Sizler için sorular sorduk, cevaplar aldık. Ophelia’dan gelen bu güzel tavsiyeleri sakın kaçırmayın!

Merhaba. Bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için çok teşekkürler.
-Merhabalar, asıl ben teşekkür ederim.

İlk olarak her yeni cosplayer’ın merak edeceği bir soru; Cosplay’e ne zaman ve neden başladınız? Sizi bu hobiye iten neydi?
-Aslında cosplay’e tam olarak başladığımı söylemeden önce bilinçsizce de olsa yapıyormuşum. Her zaman hayalgücüme güvenen bir insandım, cosplay’den önce de forum sitelerinde uzun bir süre role-play yapmışlığım var. Yani her zaman hayal ürünü olan karakterleri yaşatmak, onlarmış gibi hikayeler yazmak, biraz olsun kendi kimliğinden sıyrılıp o anın sorumluluk ve baskılarından kurtulmak eğlenceli geliyordu. Forumlarda yaptığım roleplay sadece yazı üzerine iken cosplay direkt olarak görselliği de içeriyordu, o karakterin kılığına giriyordun, bir süre de olsa ‘O’ oluyordun. Kostümü giydiğinde sahip olduğun özgürlük ve gelen özgüven bir yana, o kostümü yapmak zaten ayrı bir yaratıcı süreç. Bilmediğim çok fazla yeni şey öğrendim ve bu hobi sayesinde birsürü yeni güzel insanlar tanıdım. Artık kopmak da çok zor zaten.

Peki bu hobiye başladığınız için memnun musunuz veya hiç pişmanlık duydunuz mu?
-Cosplay, hayatıma hiç girmemiş olsaydı şu anki ‘ben’ olmazdım diye düşünüyorum. Boş zamanlarda televizyon izlemek, boş boş yatmak ya da sonu bir yere varmayan oyunları tekrar tekrar oynamaktansa elle tutulur bir şeyler yapıyor olmak beni oldukça tatmin ediyor. Asla pişmanlık duymadım, hatta insanları sürekli cosplay yapmaya teşvik etmeye çalışıyorum. Kostümü illa kendileri yapmak zorunda değiller, fakat o süreci tatmak da çok ayrı bir olay.

İçinize en çok sinen kostümünüz/cosplay’iniz nedir, neden?
-Bunu seçmek zor fakat yakın zamanlarda yaptığım cosplay’lerim daha çok içime siniyor çünkü artık bilgi ve yeteneğim de iyice artmış durumda. Deneyim arttıkça tabi, kostümler, makyaj ve fotoğraflar da daha iyi oluyor. Fakat birini seçmem gerekirse sanırım Orianna diyeceğim. Zaten cosplay’e de onu yapmak için başladım denebilir. Orianna’yı yapana kadar yaptığım kostümlerin amacı biraz da olsa dikişi öğrenmek, deneyim kazanmak ve Sewn Chaos kostümünü yapabilecek seviyeye ulaşmaktı, üzgünüm ilk cosplay’lerim..

ssYakın zamanda League of Legends resmi sayfasında fotoğrafınız paylaşıldı, nasıl hissediyorsunuz?
-Dürüst olmak gerekirse gerçekten çok şaşırdım. Arkadaşım bana ‘seni paylaşmışlar’ diye ekran görüntüsü attığında şaka yapıyor sandım. Photoshop’tan yapmış beni kandırıyor sözde. Fakat sonra girdim baktım, gerçekten gerçekmiş. Paylaştıkları fotoğraf sayfamda “testshots” albümünde unutulup gitmiş bir deneme çekimi idi bana göre, makyajına bile doğru düzgün uğraşmamıştım. Caitlyn’i gerçekten çok severim ve bu kadar sevdiğim karaktere daha doğru düzgün bir çekim bile yapamamış olduğum için biraz utandım. Benim için de sürpriz oldu, şu an fotoğraftaki beğeni hayal edemeyeceğim bir sayıya ulaşmış durumda. ‘Neden ben, beni nereden buldular’ gibi soruları kendime defalarca sordum. İnsanların yakıştırmış ve beğenmiş olması beni gerçekten mutlu etti, tüm gün evde sırıttım sanırım. Dikkat çekmek için herhangi bir vücut bölgemi öne çıkarmadan, degaje vermeden de başarılı olabiliyor insan bunu tekrar hatırlamış oldum. Daha sonraki cosplay’lerimde de aynı düşünce ve kararla hareket edeceğim.

Ev yapımı mı yoksa satın alınmış veya başkasına yaptırılmış kostümleri mi tercih ediyorsunuz?
-Ben kostümlerimi en başından beri kendim yapıyorum. Başkasına yaptırdığımda… Bilmiyorum sanki benim vereceğim önemi vermezmiş gibi hissediyorum ki zaten şu ana kadar gerek de duymadım. Sonunda çok iyi bir iş çıkmayacak olsa bile; o bile bir deneyimdir ve ‘kostümümü ben yaptım’ derken insan değişik bir gurur duyuyor. İnsanlara kostümünüzü kendiniz yapın dediğimde ‘Ya ama ben senin gibi güzel yapamıyorum ki’ bahanesini çok duyuyorum. Sonuçta kimse ilk başladığında mucizevi işler çıkarmıyor. Bazen kostümleri yapmaya çok üşendiğimde ‘keşke bir yapanım olsa da giysem ühü param olsa da satın alsam hazır ne güzel’ düşüncelerine giriyorum ama, sonuçta yine kendim yapmak zorunda kalıyorum, maaalesef.

Tek başınıza mı yoksa bir grup ile mi çalışmayı tercih edersiniz?
-Grup işleri tabi her zaman eğlenceli, özellikle bir etkinliğe gittiğinizde çok daha güzel anlar, fotoğraflar vs oluyor. Birlikte hatırlanacak şeyler üretmek güzel. Fakat sanırım daha çok bireysel çalışıyorum çünkü zaten Eskişehir’de yaşadığım için biraz da olsa cosplay yapan çoğunluktan uzak kalmış oluyorum. Ayrıca grup işi yapmak gerçekten zor çünkü insanlar arttıkça planlamak, herkesin hazır olması, bir karede herkesin güzel çıkması falan daha çok zorlaşıyor.

13063227_1589713731355359_4793173008353739686_o

En pahalı ve en ucuz kostüm projeniz neler?
-Kostümlerimi gerçekten ucuza getiriyorum sanırım. Artık uzun diyebileceğim bir süredir cosplay yaptığımdan zaten evde birikmiş malzemeler, kumaşlar çok fazla. Yeni bir cosplay yapacağımda yeni çok fazla şey almak zorunda kalmıyorum. Kostümde en çok para verdiğim şey sanırım peruk ve lens oluyor. Türkiye’de cosplay yapmak aslında baya külfetli, aldığımız her şey dolara indeksli olduğundan diğer ülkelerdeki insanların cosplay yaparken harcadığı paradan çok daha fazla harcamak zorunda kalıyoruz. En ucuz kostümüm sanırım 5 tlye falan gelmişti, ilk yaptığım kostümlerden Kuroshitsuji – Mei rin. Tabi o zamanlar peruk ve lens de almıyordum; kendi saçım neye uyarsa o karakterleri tercih ediyordum. En pahalı kostümüm iseee… bilmiyorum sanırım Warring Kingdoms Nidalee olmuş olabilir.

İlk cosplay içerikli etkinliğiniz hangisiydi ve ne kostüm giymiştiniz?
-Şimdi bu neyin convention sayıldığıyla alakalı. O zamanlar çok yapılmıyordu ama Harry Potter’ın son filmine ablamla beraber Bellatrix ve ablası olarak gitmiştik. Evden hazırlanıp minibüse falan da öyle bindik gerçekten eğlenceliydi, sinema salonundaki tepkiler ise paha biçilemezdi. Başka insanların da cosplay yaptığı ‘etkinlik’ olarak ilki sanırım Medieval Day idi. Kendim orijinal bir Necromancer yapmaya çalışmıştım. Bu da sayılmazsa ‘Kontakt 2’ ilk etkinliğim denebilir. Yine Kuroshitsuji animesinden Madam Red karakterini yapmıştım. Tabi ki kendi saçımla ve lenssiz.

Cosplay sizin için ne ifade ediyor?
-Şu ana kadar verdiğim cevapların toplamına bakılırsa bayağı bir şey ifade ediyor 😀 Geçelim.

 

Ophelia cosplay foto
Ophelia Cosplay’in Orianna çalışması

Giyerken acı veren veyahut rahatsız eden cosplayleriniz var mı? Cosplay için bu tarz acıları çekmeye hazır mısınız?
-Yaptığım cosplay’leri her zaman rahat şekilde üretmeye çalıştım. Acı sayılmaz ama biraz da olsa rahatsızlık veren sadece Orianna vardı sanırım. Yüzün gerçekçi görünmesi için makyaj yerine maske yapmayı tercih etmiştim. Tüm yüzümü kaplıyordu, nefes alması kapalı alanlarda biraz zordu ve fazla terletiyordu. Aynı kostümü arkadaşım giydiğinde en fazla 10 dk dayanabilmişti sanırım. Bütün gün giydiğim etkinlikler olduğunu düşününce bu tarz acıları çekmeye hazırmışım sanırım. Bunun dışında peruğun gün boyu kafanızı sıkması, kostümünüz açıksa soğuk havalarda üşümeniz hatta donmanız, kostümünüz zırh ya da çok kapalıysa sıcak havalarda pişmeniz hatta içinde kilo vermeniz. Cosplay güzel arkadaşlar.

League of Legends’tan Caitlyn, kendime benzettiğim bir karakterdi.

Yaptığınız cosplayler arasında favoriniz nedir?
-Neden bilmiyorum fakat uzun süre yapmak isteyip de yaptığım karakterlerden çok; bir anda ‘a ben bunu yapayım’ diyip kısa zamanda bitirip giydiğim kostümler daha çok içime siniyor. Warring Kingdoms Nidalee‘de kostümü yaparken ‘ya bu güzel oluyor ama giyince kesin kötü duracak’ korkularım vardı. Fakat giyince de oldukça içime sindi. Onun dışında League of Legends’tan yine Caitlyn, hikayesiyle, karakteriyle gerçekten sevdiğim ve kendime benzettiğim bir karakterdi. İnsanlar tarafından da yakıştırılması beni gayet mutlu etti. Gidip kendime bir çay koyayım.

Yapmayı en çok istediğiniz, hayaliniz sayılabilecek bir karakter var mı? Varsa hangisi?
-Uzun zamandır yapmak istediğim Soul Calibur oyunundan Ashlotte karakteri var. Fakat sanırım o sadece bir hayal olarak kalacak çünkü onu yapmak için çok tembel hissediyorum hehe. Onun dışında güncel olarak Overwatch oyunundan Widowmaker’ı yapmayı çok istiyorum. Bir de Diablo’dan Wizard. Fakat Ashlotte’e rağmen bunları yakın zamanda yapacağımı umuyorum.

Başkalarının cosplayleri arasından favoriniz sayılabilecek bir cosplay var mı?
-Çok çok var. Kostümünde bir emek ortaya koymuş herkesi seviyorum. Bilmiyorum seçemedim şimdi.. Türkiye’de cosplay gerçekten gelişiyor, özellikle Gist 2016 etkinliğinde finalde yarışmış tüm kostümler çok başarılıydı. Bir de cosplay’i yapan kişinin fiziksel özellikleri yaptığı karaktere benziyorsa ortaya çok güzel işler çıkıyor. Yabancılardan mesela Julia Cosplayer’ı çok beğeniyorum. Favorilerim arasında Batılı cosplayer’lardan çok Asya’lılar var sanırım.

Birisi size cosplay’inizi sevdiğini veya nefret ettiğini söylediğinde tepkileriniz ne oluyor?

Ophelia cosplay foto
-Bunu sevdiğim için yapıyorum. Başkaları nefret ediyor diye bırakacağımı asla düşünmedim. Fakat birileri cosplay’imi beğenmediğinde ‘neyi yanlış yapıyor olabilirim?’ diye düşünürüm ve kendimi daha da geliştirmeye çalışırım. Sayfamda beğeni sayısı arttıkça insan daha fazla sorumluluk hissediyor. Evet bunu kendim için yapıyorum ama insanların da beğenisinin altını boş bırakmamalıyım, kendimi daha fazla geliştirmeliyim ki, o takdirleri ve beğeniyi hak edeyim. İnsanlardan destek görüyor olmak çok ayrı ve güzel bir itici güç bence.

 

Gelecekte de eğitim videoları çekmeye devam etmeyi düşünüyor musunuz?
-Eğitim videolarını çekenim olsa her şey biraz daha kolay olacak fakat hem işi yapan hem de çekmeye çalışan olunca gerçekten zor oluyor. Bir yandan acaba yaptığım şey net kalıyor mu, çerçeveden çıkıyor mu vs diye sürekli görüntüyü de kontrol etmek zorunda kalıyorum. Bir arada yürütmeye çalışırken gece oluyor, ışık değişiyor falan filan birsürü teknik zorluk. Bir de gösterilecek şeyleri ben de ilk defa çekerken yapıyor olduğumdan güzel sonuç çıkıp çıkmayacağı da muamma. Fakat bunlara rağmen yapabileceğim basit şeylere video çekmeye devam etmek istiyorum. Kostümü kısıtlı zamanda yetiştirmeye çalışmıyorsam ve daha başka şeylere de uyarlanabilecekse özellikle. Aslında şu an halihazırda olan videolar da tam istediğim gibi olmuş değiller, biraz tembellik ürünlerim oldu. Ama sayfama ‘senin videondan bakarak şunu şunu yaptım.’ diye mesajlar geldikçe en azından bir şekilde yararlı oluyorlar diye düşünüp mutlu oluyorum.

 

Ophelia Cosplay
Ophelia Cosplay Hearthseeker Ashe

 

 

 

 

 

Cosplay yapmayı seviyorsanız başkalarının negatif düşüncelerine aldırmayın.

Son olarak, diğer cosplayler için söylemek istediğiniz bir şeyler var mı? Birkaç öneri belki?
-Cosplay pahalı bir hobidir düşüncesinden sıyrılın öncelikle. Yeterli araştırma, ürün bilgisi vs ile kostümler gerçekten ucuza halledilebiliyor. Lensler zaten yıllık oluyor, perukları da bir şekide, ödünç, takas yöntemi ile ucuza getirebilirsiniz. Cosplay yapmayı seviyorsanız başkalarının negatif düşüncelerine aldırmayın. Genelde dijital ortamda üretilmiş karakterleri yapıyoruz kimse bizden onlara birebir uymamızı ve mükemmel olmamızı beklemiyor. Siz elinizden geleni yapın ve eğlenmenize bakın. Birbirinizi destekleyin ve gereksiz kıskançlıkları bir yana bırakın. Ve karakterleri sahiplenmeyin. Bir karakteri birden fazla kişi sevebilir. Birisiyle aynı karakteri seviyorsanız onunla ortak bir noktanız vardır, daha mutlu olup birlikte eğlenmek yerine çirkeflik yapmayın. Başkasının size gelip bir şeyler öğretmesini beklemeyin. Öğrenmek ve yapmak istiyorsanız internet şu an en zengin kaynağınız. Eğitim videoları izleyin, Google görsellerde gerekirse en son sayfaya kadar gidin, bulabileceğiniz tüm kaynakları bulun ve inceleyin, bir süre sonra zaten çoğu şey kafanıza oturmuş olacak. Sorduğunuz insanlar sabırla yöntemlerini anlatsalar, yardımcı olmaya çalışsalar bile; çok kolay şekilde bulunabilecek bilgilerin defalarca sorulması biraz rahatsız edici olabiliyor.

Ophelia Cosplay
Ophelia Cosplay

EKSTRA

Cosplay malzemeleri açısından nereyi tercih ediyorsunuz, okuyuculara önerebileceğiniz yerler var mı?

-Eskişehir’de çok fazla cosplayer olduğunu sanmıyorum ama eva süngerini herkes gibi Hakikat Kırtasiye’den alıyorum. Burada malzeme alabileceğim çok fazla yer yok. Boyalar için ise hobi dünyaları uygun. Kumaş için ille dükkanlar değil, kurulan pazarlardan da yararlanabilirsiniz, gayet ucuz oluyor.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.