Türkiye'nin Cosplay Platformu

Nereden Geliyoruz ? Cosplay’in Tarihçesi

1

Nobuyuki Takahashi “Cosplay aniden ortaya çıkmadı” diyor. Biz de sizler için Cosplay tarihinin derinliklerine iniyor ve kendi benliğimizi Takahashi eşliğinde keşfediyoruz.

cosplay_vocaloid_mikurangers_by_neiyukina-d36bdm6

 

İlk olarak 1970’lerde Japonya’daki kolej öğrencileri anime ve manga karakterlerinin kostümlerini giymeye başladılar. Çizgi roman ve çizgi filmlere olan ilgi arttıkça, gençler okul ve üniversite etkinliklerine batıda örnekleri olduğu gibi sevdikleri karakterlerin kostümleriyle katıldılar. Bu zamanla onların kendilerini özgürce ifade etme yöntemi haline geldi.

Bilim kurgu etkinlikleri 1960’dan bu yana Japonya’da varlığını sürdürüyor. 1975’te ise kendi çizgi romanlarını da yayınlanan, çizgi roman dükkanı AKA Comiket açıldı. Bu fanların bir araya gelmesine ortam hazırlayarak, Japonya’daki Cosplay’in gelişmesine ve güzelleşmesine büyük katkı sağladı.

aka

Japoncada konsept kıyafet giymeyi karşılayan ‘Kasou’ diye bir kelime vardı aslında, fakat bu kelime Cosplay ruhunu tam olarak taşıyamıyordu. Takahashi ve üniversiteden birkaç arkadaşı bir Japon dergisinde yazacakları makale için kendilerini ifade edebilecek kelimenin arayışına girdi, batıda kostüm giyme aktivitesi için ‘Masquerade’ yani ‘Maskeli Balo’ kavramı kullanılıyordu ama bu kulaklarına fazlasıyla eski moda ve asil gelmişti. Takahashi’ye göre yeni bir kelime bulmak, kaçınılmaz bir hal almıştı.

Çeşitli terimler havada uçuşuyordu; ‘Costume Show’, ‘Hero Play’, ‘Kasou Show’ gibi.. Derken Japonca, İngilizce ve diğer dillerde herhangi iki kelime birleştirilmek istenildiğinde, bu kelimelerin kısaltılıp kulağa hoş gelecek şekilde bir araya getirildiğini farketti. Örnek verecek olursak; Japoncada ‘remote control’ yani ‘uzaktan kumanda’ terimi için ‘rimooto’ ve ‘kontorooru’ kelimelerini kısaltılıp birleştirerek ‘rimokon’ kelimesi kullanılır. Ardından Takahashi “Bunun üstüne farklı kombinasyonlar düşünmeye başladık. En sonunda ‘Costume’ ve ‘Play’ kelimelerinden oluşan ‘Cosplay’ kelimesi ortaya çıktı. Bu mükemmel olmuştu.” dedi.

Takahashi’nin cosplay makalesi 1983’te My Anime dergisinin Haziran sayısında yayınlandı. Tokyo’daki Comicet organizasyonunda çekilen Manga ve Anime fanlarının resimleri ve makalenin bir kısmını sizlerle paylaşıyoruz.

aysh6jrhjptt0vgysmyv-2

Bu resimlerde; Kamen Rider gibi süper kahramanları, Techno Police 21C’den gerçekçi robot kostümlerini, Lupin III ve Star Blazers gibi anime kahramanlarını, Urusei Yatsura’dan Lum Invader’in sexy cosplaylerini görüyoruz. Ayrıca günümüzde de oldukça popüler olmaya devam eden erkek karakterlerin kostümlerini giyen kadın Cosplayer’ları farketmeden geçemiyoruz. Japonya’da ve tüm dünyada aklımıza kazınan bu karakterler, robotlar, süper kahramanlar halen Cosplayer’larla hayat bulmaya devam ediyor.

gbqvrukx97xs3jneltg5

‘My Anime’ makalesinde ‘Costume Play’ ve ‘Cosplay’ kelimelerinin ikisininde kullanıldığı gözümüzden kaçmadı. Takahashi’ye göre bu tutarsızlığın sebebi, o günlerde hala düşünme aşamasında olmalarıdır. Bu yazının en önemli özelliği ise ‘Cosplay’ teriminin ilk kez kullanıldığı yer olmasıdır.

6a00d8341bfd2253ef00e5506e3bb68833-800wi

Bir yıl sonra ise Japonya’nın en büyük çizgi roman etkinliği düzenlendi, ilginç olan neredeyse herkesin bu kelimeyi bilmesiydi. Takahashi de bir veya iki sene içinde manga ve anime fanlarının katıldığı etkinliklerde, bu kelimenin yaygın bir şekilde kullanılacağını düşünüyordu.
90’lardan sonra televizyon ve dergilerinin alt kültürlere yer vermeye başlamasıyla, bu terim Japonya’da geniş bir kitleye yayıldı. 30 yılda bu terimin dünya çapında kullanılmasına Takahashi bile şaşırmıştı.

“Cosplay, kişilerin sevdiği karakterle olan aşkını ifade etmesidir.” demiştir Takahashi. Biraz çizim yapmak, hikayeler yazmak, animasyonları yaşatmak ve bunları kendi gibi olanlarla paylaşmak; bu aşkın ifade edilişiydi ona göre ve tabi ki Cosplay de bunun vucüt bulmuş hali. Peki o hiç Cosplay yapmış mıydı? “Hayır, bir kez bile olsun hayır.” diyor kendisi. Takahashi Cosplayer yayıncıları için tasarım ve programlama yapardı aslında.

nm2582424

“Genelde ofiste gündelik kıyafetler giyen biriyim. Her ne zaman takım elbise giysem bu benim için, bir iş adamının Cosplay’idir.” diyen Takahashi’nin takım elbise konusundaki tutumunu yukarıdaki cevabından anlamışsınızdır herhalde.

 

 

1 yorum
  1. […] merkezlerinde kimi zaman da özel stüdyolarda sergilenir. Temelleri 1970’lere dayanır. Tarihçesi ile ilgili ayrıntılı bir makale için buraya tıklayın. 1998 yılından bu yana başta Japonya olmak üzere pek çok ülkede cosplay kafe adı verilen […]

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.