Türkiye'nin Cosplay Platformu

Cosplay’e Başlarken Neler Yapmalı?

0

Cosplay, çoğu geek ve alt kültür etkinliklerinin büyük bir parçası olmuştur. Ülkemizde yeni olsa da, dünyada düşündüğünüzden daha eskilere dayanmaktadır. 1939 yılında ilki gerçekleşen Dünya Bilim Kurgu Kongresi (Worldcon)‘nde Forrest J. Ackerman, Myrtle R. Jones‘un 1936 yılında yayımlanmış olan “Things to Come” filminden esinlenerek tasarladığı fütüristik kostümü giyerek dünyada bir ilke imza atmış ve günümüzde Cosplay olarak bilinen hobinin yayılmasına yol açmıştır. O zamanlar “fan costuming” olarak adlandırılan eğlencenin Cosplay olduğu ise 1984’te gerçekleşen Worldcon’a katılan Japon muhabir sayesinde öğrenilmiştir. 1983 yılından bu yana Amerika ve Japonya başta olmak üzere dünya genelinde sadece cosplay üzerine -Costume-Con gibi- kongreler/etkinlikler düzenlenmektedir.

Fütüristik kostümünün içinde Forrest J. Ackerman.
Fütüristik kostümünün içinde Forrest J. Ackerman.

Bunca ansiklopedik bilginin ardından asıl konumuza gelelim. Tamam evet cosplay güzel şey. Etkinliklerde, sosyal platformlarda, haberlerde vs. görüyorsunuz ve bunun bir parçası olmak istiyorsunuz. Ama bir çoğunuzun aklındaki büyük soru şu: “Nereden ve nasıl başlayacağım?“.

 

1. Karakter seçimi

1

Cosplay yapmaya karar verdiniz Ama hala aklınızda bir soru var; “Hangi karakter?”. Sevdiğiniz serilere göz gezdirin. Bildiğiniz karakteri yapmak her zaman daha iyi olacaktır. Elinizde birden fazla seçenek kaldıysa kostümünü yaparken el becerilerinizin en çok yetebileceğini düşündüğünüzü seçin. Elbette karakterin kostümünün yapacağınız mevsimin hava koşullarına uygun olmasına dikkat etmeyi unutmamak lazım.


2. Hazırlık

2

Karakteri seçtikten sonra yapılması gereken ilk şey olabildiğince çok referans için resim/fotoğraf toplamaktır. Karakterin farklı açılardan orijinal resmi/fotoğrafı, daha önce aynı karakterin cosplayini yapmış kimselerin fotoğrafları gibi. Sıra kostümün taslağını çıkarmaya geldi. İnternette aratarak hazır taslak bulabilir yada kendiniz çizerek hazırlayabilirsiniz. Taslak da tamam. Şimdi ise elimizi cüzdanımıza atıyoruz. Cosplayime ne kadar bütçe ayırabilirim diye düşünüp belirliyoruz. Ardından kostümü yaparken gereken malzemelerin listesini çıkartıyoruz.


3. Kostümü yapmalı mı almalı mıyım?

3

Herhangi bir yarışmaya katılmayı düşünmüyorsanız ve kesinlikle kendim dikemem/yapamam diyorsanız Ebay’den, herhangi bir arkadaşınızdan, mağazalardan vs. alabilirsiniz. Satın almak sizi diğerlerinden daha az cosplayer yapmayacaktır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki kostüme emek harcayarak yapmanın, nasıl yaptığınızı insanlara anlatmanın verdiği gurur ve zevki satın alarak elde edemezsiniz.

Olur da yarışmaya katılmayı düşünürseniz, kostümün sizin yada terziniz/arkadaşınız tarafından yapılmış olması gerekir. Fabrika çıkışlı kostümle katılıp kazanmak pek de mantıklı olmazdı değil mi? Elbette burada kostümün bütününü satın almaktan bahsediyoruz, yanlış anlaşılmasın.


4. Her şey hazır. Kostümü yapmaya başlayalım o halde!

4

Her şeyimiz hazır. Kostümü yapmayı seçtik. Başlıyoruz hazırladığımız taslaklara bakmaya. “Hmm üstündeki ceket şöyle, ben bunu nasıl dikerim?”, “Acaba evdeki tişörtün üstüne şu şekli diksem olur mu?”, “X mağazasındaki eldiveni alıp kessem nasıl durur?”, “Eteğini hazır kalıp üzerinde oynayarak dikebilir miyim yoksa sıfırdan bir kalıp mı hazırlamalıyım?” şeklinde sorularla kostümün hangi parçasını nasıl yapabileceğimiz hakkında fikir edinmeye çalışıyoruz. Bir şeyleri kesip biçerek mi? Sıfırdan dikerek mi?


5. Dikiş Dikmek

5

Dikiş dikmeyi bilmeden cosplay yapmak kesinlikle mümkündür. Ancak, istediğiniz her karakteri ve kostümünü kendi başınıza yapabilmek istiyorsanız dikiş şart. Öncelikle size dikiş dikmeyi öğretecek aile bireyi yada bir arkadaş bulmaya çalışın. En sağlıklı öğrenme bu şekilde gerçekleşecektir. Hiç kimseyi bulamadıysanız belediyenin ücretsiz kurslarına vs. yazılabilir yada internetteki rehber videolardan yararlanabilirsiniz.

Dikiş makinesini kavrayabilmek ve pratik amaçlı kostüm dışında şeyleri dikerek başlayın. Dandik kumaş parçaları veya eski bir tişört ile yastık kılıfı dikmeyi deneyebilirsiniz. Bu tarz kolay örnekleri deneyimleyerek elinizi alıştırabilirsiniz. Daha hızlı öğrenmek için dikiş kitabı edinmeyi de unutmayın.


 6. Zırh, aksesuar ve diğer Craft konuları6

Çoğu kostüm dikişten fazlasını istemekte. Aksesuarlar, zırhlar, silahlar ve geri kalanı için dikiş makinesi pek bir işlevsiz kalıyor 😛 Dikişte olduğu gibi craft yaparken de bilinmesi/öğrenilmesi gereken bazı teknikler mevcut. Bunları deneme yanılma ve genel kültür birleşimiyle kendi kendinize öğrenebilir, internet üzerinden tonlarca rehber videoya, makaleye ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Bazılarına göre işin el yapımı/craft kısmı dikişten daha kolay ve eğlenceli. Ki bence de öyle. Dost tavsiyesi: Siz craft yapmayı, arkadaşınız da dikiş dikmeyi (ya da tam tersi) seviyorsa aranızda anlaşıp birbirinizin işlerini halledebilirsiniz. Siz onun kılıcını yapın, o da sizin ceketinizi diksin. Bence gayet adil!

7. Son detaylar

7

 Kostüm, zırh, silah, aksesuar derken her şey tamam. Ama birşeyleri unuttuk: peruk ve lens! Siparişinizi kostüme başlamadan önce verirseniz ürünler elinize ulaşana kadar kostümü bitirmiş olur, böylece beklemek zorunda kalmazsınız. Katılmak istediğiniz etkinlikten 1.5-2 ay öncesinde sipariş vermeyi de unutmayın. Ürünün geleceği ülkedeki sıkıntılar, gümrük sorunları vs. derken ürünün gelmesi 40-50 günü bulabiliyor. Dolayısıyla önlem almakta fayda var. Lens neyse de, etkinlikte peruksuz gezmek istemezsiniz herhalde?

Bu ikisi dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer şeydir ayakkabı. Ülkemizde bir kısım kişiler genellikle cosplayleri için ayakkabıya para harcamak istemiyor. Fakat o güzelim kostümün altında spor ayakkabı vs. görünce yıkılıyor insan… Yine bir tavsiye verecek olursam; düz siyah bir çift ayakkabı edinin, birçok cosplayde can kurtarıcı olabiliyorlar. Karakterinizin ayakkabısı da kıyafeti kadar dikkat sebebiyse ve temin etme gibi bir şansınız yoksa, mevcut veya eski bir ayakkabınızın üstünü kumaşla kaplayarak ve biraz hayal gücü ile güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.


Son olarak değinmek istediğim şey ise makyaj ve pozlama. Karakteriniz için makyaja gerek duymuyorsanız bile en azından fotoğraflardaki cilt tonunu eşitlemek için fondöten ve concealer, gözleri ortaya çıkarmak içinse göz farı ve eyeliner kullanınız. Bu, erkekler için de geçerlidir! En ufak makyajın yarattığı değişimi aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

11

Pozlama konusuna gelecek olursak; iyi poz elbette kötü bir kostümü mükemmel göstermez ama salak gibi kaskatı verilen pozlar her türlü kostümün kötü görünmesine sebep olacaktır. HERHANGİ BİR POZ, kameraya dümdüz zombi gibi bakmaktan daha iyidir. Çekimler öncesi ayna karşısında pratik yaparak hangi açıdan nasıl göründüğünüz konusunda fikir edinebilirsiniz. Hadi son bir tavsiye daha vereyim: Fotoğraf çekinirken kameraya karşı yan durun, omuzlar biraz daha kameraya dönük olacak şekilde ve gözler kamera lensinin biraz üstüne bakıyor vaziyette başınızı çevirin ve hafifçe gülümseyin, karakteriniz olun.

Cosplay Alışveriş Rehberi isimli yazıyı okumak için buraya tıklayın.
Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.