Türkiye'nin Cosplay Platformu

Cosplay’de Malzeme Olarak Deriyi Nasıl Kullanırız?

1

Günlük hayatımızın bir parçası olan deri, Cosplay alanında sıkça tercih edilen malzemelerden biridir. Zırh yapımından, korse yapımına; ayakkabı yapımından silahlarınızı süslemek amacıyla kullanılmaktadır. Kostüm için deri satın alacağınız zaman, nasıl bir deri almak istediğinizi ve özelliklerini bilmenizde fayda olacaktır. Çünkü derinin tipine göre uygulayabileceğiniz işlemler değişmektedir.

1) Gerçek deri: Yumuşak, esnek, sert ve ya mukavemeti olup çok kıymetli bir deridir. Renkli ve renksiz şekilde olup profesyonel deri aletleri ve ya deri boyarı ile şekillenir. Fiyatları pahalıdır, satın alırken parça başına ve ya ağırlığına göre ödeme yaparsınız.

2) Süet Deri: Süet dokusuna sahiptir. Cosplay için boyamak isterseniz, normal deriden zahmetlidir.

3) Suni deri: Doğal derilere benzer bir görüntüye sahip olup suya dayanıklıdır. Kumaşçı ve ayakkabı malzemeleri satan yerlerde rahatlıkla bulunabilir. Gerçek deri kadar kalın değildir. Farklı renk ve dokularda satılmaktadır.

4) Vinil: Deriye benzer bir görünümü olan likralı bir kumaştır. Plastik madde ve boyalardan hazırlanan özel bir karışım, pamuklu kumaşlara sürülür. Yabancı cosplayerlar; bu kumaşı kontakt yapıştırıcı kullanarak zırhlarına gerçekçi bir görüntü vermek için kullanırlar.

Astarlık deri diye bir tür yoktur ancak ayakkabı malzemesi satan dükkanlara gittiğinizde sık duyacağınız bir terimdir. Ayakkabının içine dikilen daha ince deridir. Ucuz olduğu için, kostümlerimde için tercih ettiğim bir seçenektir. Metresini 6-10 TL arasında bulabilirsiniz. Renk ve doku çeşidi daha fazladır ama dikiş makinasında işlemek için giyimlik deriye oranla biraz daha kalın olduğu için zordur.  Kumaşçılar ise genelde giyimlik deri satar. Piyasa fiyatı metresi en son satın aldığımda 20 TL’den başlıyordu.

Deri kesip dikip, yapıştırmak kadar bir önemli nokta ise deri boyamaktır. Türkiye’de pek deriyle çalışan cosplayer olmadığından bu konu hakkındaki detaylar pek bilinmemektedir. Ayakkabı sektörümde çalışmış olmam ve daha önce deriden kostüm yapmış olduğumdan dolayı sizlerle bu konudaki bilgilerimi paylaşmak istiyorum.

İki sene önce ‘Satürn Savaşçısı’ için uygun fiyatlı aldığım taba rengi deri çizmeyi boyayarak yukarıdaki hale getirdim. İlk denememde bu kadar iyi sonuç vermesini beklemiyordum. Ayakkabı boyamayla ilgili baya yabancı cosplay sitesi, yapım aşaması. Araştırdım. Hesaplı, uygun olduğunu düşündüğüm bu yöntemi paylaşmak istedim. Yabancı cosplayerlar suni ve ya gerçek deriyi genelde deri boyaları ile boyuyorlar. Ne yazık ki Türkiye’de Angelus deri boyaları ve deri için kullanılan sprey boyalar mevcut değil. Daha sonra şu siteyi keşfettim. Ancak boyaları alıp denemedim. Gerçekten kaliteli, onlarca kez giyeceğiniz ve ya sizin için bir önem arz eden bir kostüm yapmak istiyorsanız bu masrafı yapmanızı öneririm çünkü boyalar pahalı. Ben akrilik boyayla renklendiriyorum ve şu ana kadar çatlama ve ya farklı bir problem ile karşılaşmadım. Satürn savaşçısı ayakkabısı için yaptığım aşamalar şu şekildeydi.
1) Ayakkabının iki tekini de asetonla güzelce sildim (böylece deri üstüne daha önce vernik ve ya kimyasal uygulamalar yüzeyden çıkmış oluyor)
2) Boyanmasını istemediğim yerleri kağıt bantla maskeledikten sonra akrilik boya ile birinci kat boyamı yaptım ve 1 gün boyunca kurumaya bıraktım. ( Lacivert+fuşya akrilik karıştırdım renk için, ilk kat lacivert oldu)
Not: Boya kuruduktan sonra 3-4 kat koyulaşıyor. Koyu tondan açık tona gitmek rengin ortaya çıkmasında etkili olduğunu düşünüyorum. Lacivert-> lacivert+mor->mor
3) İkinci katı lacivert mor karıştırarak, 3 katı ise sadece mor akrilik boya ile boyadım. İyice kuruduktan sonra sprey parlak vernik ile iyice boyadım ve mor sonucunu elde ettim. Projede kullandığım akrilik boya markaları: Pebeo ve Reeves
4) Südor marka parlak vernikle ile vernikledim

Deri ile ilgili genel bilgiler bu şekilde. Bu konuda fikir almak ya da kostümümü nasıl boyarım diye sormak isterseniz yorumlarınızı bekliyorum.
1 yorum
  1. sensee diyor

    Süper bir yazı! Ek bilgii: Astarlık deriyi çarşılarda cilt bezi olarak da bulabilirsiniz. Yani plastikten üretilmiş imitasyon ince bir yapay deridir ^_^

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.