Türkiye'nin Cosplay Platformu

TV Ekranlarındaki Cosplay Yarışması, Cosplay Melee’nin İlk Bölümü Yayınlandı

Dünyanın ilk TV Cosplay Yarışması Programı Yayınlandı

0

Her hafta dünya standartlarında cosplayer’ların yarışacağı Cosplay Melee adlı program, Syfy kanalında başladı. Geçtiğimiz günlerde ise ilk bölümü ekranlara geldi.

Syfy kanalı daha önce Heroes of Cosplay adında bir programı da yayınlamıştı. Bu tür yapımlara önem veren bir kanal olduğunu Cosplay yarışması formatını üreterek göstermiş oldu.

Peki yarışmanın ilk bölümü nasıldı? Neler oldu? İşte bunların cevabını size kısaca veriyoruz. İlk olarak yarışan isimlerden bahsedelim.

Kaliforniya’dan Alicia, birçok etkinliğe katılıp oldukça başarılı işlerini sunmuş bir cosplayer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teksas’da polislik görevi yapan Grace ise harika el işçiliği ile oluşturduğu göz dolduran kostümlere sahip.

 

 

 

 

 

 

 

 

Georgia eyaletinden Xavier, sporcu bir aileden geliyor. Kız kardeşi ve abisi voleybol ve rugby ile uğraşmakta. Çocukken kendisi kocaman gözlükleri olan sessiz biriymiş.

 

 

 

 

 

 

 

Florida’dan yarışmaya katılan Fred, yaş olarak en büyük yarışmacı. Tam 49 yaşında olan bu cosplay sanatçısı bir ‘nerd‘ olduğunu söylüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sunucu Yvette Nicole Brown, farklı dizilerde rol almış bir dizi oyuncusu.

 

Yarışmanın jürileri, dünyaca ünlü cosplay modeli Leeanna Wamp ve birçok filmde kostüm yaratıcılığı yapmış olan Christian Beckman.

Yarışma stüdyosunda yarışmacıların kostümleri oluşturmaları için hazırlanmış koca bir atölye bulunmakta. Worbla, eva, aluminyum’dan tutun da elektronik devrelere kadar tüm malzemeler düşünülmüş. Yarışmacılar 10.000 $’lık büyük ödülü kazanmak için birbiri ile zorlu bir mücadeleye giriyor.

Her hafta farklı bir tema yarışmacılara sunulacak olan Cosplay Melee‘de ilk haftanın konusu ise uzay temalı yapımlar. Yani Star Wars, Battlestar Galactica gibi esin kaynakları mevcut.
Tabi ki en önemli kural karakterlerin hikayelerinin, tasarımlarının ve yapacakları kostümün özgün olması.

Yarışma iki raunddan oluşuyor. İlk raundda yarışmacılar karakterlerine özel bir başlık üretmekten sorumlular. Yarışmacılar hayal ürünü olarak yarattıkları karakterin görünümünü çizip ve hikayesini yazarak, tasarladıktan sonra ilk bölümde başlığın yapımına geçiyorlar. Bu başlığı yapabilmek için toplam 8 saatleri var.


Bundan sonraki kısım yarışmacıların yarışmada neler yaptığı ve kazananı ile ilgili, eğer sürpriz olmasını istiyorsanız programı izleyin.

Yarışmada Alicia, “Chronicles of Riddick” esinlenmesi ile Anna adında gezegeni yokedilmiş bir kadın savaşçının başlığını tasarladı. Başlık tek parçalı taç benzeri bir şekildeydi.

 

 

 

 

Grace, gaz maskesi ve gözlükleri olan bir başlık hazırladı. Bu başlık için “Guardians of Galaxy”den esinlendiği belirtti. Karakterinin adı Polaris adındaki bir kelle avcısıydı.

 

 

 

Xavier, tam bir “Star Wars” hayranı olduğunu söyleyerek doğal olarak Star Wars’ta imparatorluk için çalışan kendi yarattığı bir karakterin başlığını oluşturmaya karar verdi. Ufak detaylara ve temiz çalışmaya oldukça önem verdiğini de gördük.

 

 

 

 

Fred ise bir Star Trek” ile bayağı içli dışlı olduğundan bahsedip, Star Trek esinlenmeli bir karakter tasarladı.  3 parçadan oluşan kaskta detaylara önem verse de kafaya yerleşmesi biraz güç bir başlık oluşturdu. Bu da ona biraz puan kaybettirdi gibi görünüyor.

 

 

 

Yarışmanın ilk raundunun kazananı Xavier oldu. Ancak bir kişinin elenmesi gerekiyordu. Jüri tarafından elenen isim, Alicia idi doğal olarak yarışmaya ilk kısımda veda etti.

İkinci raund ise kostümün tamamını hazırlamaktı. Onlara sunulmuş parçalardan seçim yapıp, o parçaları kullanarak kostümü hazırlamaları istendi. İlk raundu Xavier kazandığı için ilk malzeme seçim hakkı da ona aitti ve backpack yapmak için en uygun görüntüye sahip olan malzemeleri seçti.

Cosplay Melee’de yarışmacılar ikinci raundda bu üç ayrı bölmedeki eşyalardan bir tanesini seçiyorlar.

 

Yarışmacılar hummalı bir çalışma içine girdiler. Xavier backpack yapımında kullanacağı malzemeyi öve öve bitiremedi. Grace ise farkını göstererek straforlara girişerek kendine dev bir silah yapmaya karar verdi. Fred ise kaskın üst kısmını keserek kostümü için farklı bir form kullanma yolunu seçti.

 

 

Yarışmanın ilk bölümünün kazananı Star Wars esinlenmeli karakteri Syresh ile Xavier oldu.  Cosplay Melee’yi Syfy ekranlarından takip edebilirsiniz.

 

İlk bölümü baz alarak yarışmayı yorumlamak gerekirse, format olarak gayet güzel ve akıcı olmuş. Yarışmacıların çalışma şekli, neyi hangi malzeme ile ne şekilde yaptıklarının gösterilmesi de, bu işle uğraşan kişiler için öğretici nitelikte. Hele ki kısıtlı zamanda oluşturulan bu dünya standartlarındaki kostümlerin yapılışını her hafta ekranda izleyerek görebilmek büyük nimet.  Eğer cosplay’i seviyorsanız, bu programı kesinlikle izlemelisiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.