Türkiye'nin Cosplay Platformu

Cosplay Tarihi Aslında 100 Yılın Üzerinde

0 293

Geçen hafta Racked,  “Meet the Woman Who Invented Cosplay”(Cosplay’i İcat Eden Kadınla Tanışın) isimli bir makale yayınladı. Makalede bilim kurgunun öncüsü  Myrtle R. Douglas’ın 1930’larda cosplay’i icat ettiği iddia ediliyor. İlginç bir hikaye ama biraz eski.

Öncelikle Douglas, cosplay’in gelişiminde oynadığı rol ile, Worldcon gibi toplantılarda ve bilim kurgu medyasında, daha fazla krediyi hak eden bir efsane.

1939’da, diğer bir bilim kurgu öncüsü olan partneri  Douglas Ackerman ile  Worldcon’a kostümlü olarak katıldığında cosplay’i icat etmedi ama gelişmesine yardımcı oldu.

Nereden Geliyoruz ? Cosplay’in Tarihçesi …

Cosplay’in başlangıcına dair bir tarih vermek oldukça zor. Dünya onu 1980’lerde keşfetti. Bundan önce, cosplay’i bugün nasıl biliyor ve tanımlıyorsak- Popüler kültürden hayali karakterler gibi giyinme eylemi-kostüm giymenin geniş bir parçasıydı. Daha sonra Cadılar Bayramı kostümlerinden, süslü giysiler giyilen partilere kadar akla gelebilecek herşeye yansıdı.

qa

Aslında tarih kayıtlarında geriye gidip, çoğu insanın cosplay’in başlangıç noktası kabul ettiği 1939’daki Worldcon’dan ( Aslında cosplay toplantılarının doğum yeri, cosplay’in başlangıcı değil.) önce de cosplay yapıldığına dair örnekler bulabiliriz.

Örneğin, 1876 Nisan’ında, bilim kurgu yazarı Jules Verne’in bir maskeli balo düzenlediğine dair raporlar var. Balo’ya 300’ün üzerinde konuk Verne’in kitaplarındaki karakterler gibi giyinerek katılmış. Bu cosplay’in bazı kriterlerini karşılıyor ama temalı bir parti olmasından ve etkileyici bir fanatizmle sonuçlanmamasından dolayı buna kaydedilen ilk cosplay çalışması diyemiyoruz.

Yirminci yüzyılın başlarına hızlıca bir geçiş yaparsak, kesinlikle cosplay yapan insanların kayıtları var.
1907’de karikatürist A. D. Condo , Mr. Skygack üzerinde çalışmaya başlar. Mr. Skygack, Mars’tan dünyaya gelmiş bir uzaylıdır ve bir daire kiralayıp, tuhaf insan davranışlarını gözlemleyip, onlar hakkında şakalar yapar.  Mr. Skygack’ın maceraları Amerika’da tüm gazetelerde çıkar.

Dünyanın ilk bilim kurgu çizgi romanlarını değerlendirdiğimizde, çabucak bir fan kitlesi edindiğini ve Amerika’nın ilk kuşak kayıtlı cosplayer’larına ilham verdiğini görüyoruz.

Bu fanlardan biri olan Mr. William A. Fell, Aralık 1908’de  Cincinnati’de bir maskeli paten karnavalına, tüm vücut bir  Mr. Skygack kostümü giyerek katılmış. Eşi ise ona, yine Condo’nun bir eseri olan çizgi roman karakteri Diana Dillpickles gibi giyinerek eşlik etmiş. Ve bu Spokane Press’in sayfalarında,’’ Her iki kostüm de halkın tanıdığı çizgi roman karakterlerini yakından takip ediyordu.’’olarak çıkmış.

mr skyjack Cosplay Tarihi

Mr. Skygack cosplay’inin gazetelere çıkışı bununla son bulmuyor. 1910 Mart’ında  Washington Tacoma’dan bir kadın, maskeli bir baloda en sevdiği çizgi roman karakteri olan uzaylı antropolog kıyafetiyle ilk ödülünü alıyor. Kadının alışılmadık kostümü yerel olarak büyük ilgi çekiyor ve kadının arkadaşı Otto James  kostümü ödünç alıp şehrin en kalabalık caddesinde giyiyor. Kostümün balodaki başarısına rağmen insanlar ve de polis, henüz cosplayin halk içinde açıkça yapılmasına hazır olmadıklarından, James  toplum içinde maskaralık yapmaktan tutuklanıyor ve 10$ kefaletle serbest bırakılıyor.

Bu örnekler cosplay için ders kitabı niteliğinde; fanlar sevdikleri hayali kahramanlarla benzer kıyafetler oluşturup giymekten hoşlanıyor.

Pekii, Mr & Mrs Fell ilk cosplayerlar mı? Geçmiş kayıtların güvenilirliği göz önüne alınırsa bunu söylemek zor ama kaydedilen erken dönem cosplayer’lardan demek yanlış olmaz.

1939 Worldcon, Douglas ve Ackerman’ın giydikleri bilim kurgu kostümleriyle üne kavuştu.( Her iki kostümü de Douglas yapmıştı.) Onlar sadece 2 kişiydi. Bir yıl sonra 1940’ta insanlar, onların hareketinden esinlenerek Worldcon’u doğaçlama kostüm yarışmasına dönüştürdüler.

Cosplay Tarihi

Sonuç olarak, Douglas  cosplayin gelişmesinde önemli bir rol oynadı ve popüler olmasına yardım ettiği o toplantıyla, diğer cosplayer’larla tanışmak, notlarını karşılaştırmak, sanatlarını geliştirmek ve hünerlerini göstermek gibi,  internet öncesi insanlar için paha biçilemez olan birşeyi başardı.

Fakat, cosplay’i Worldcon kendisi icat etmedi. Bu onur, Fells, talihsiz Otto James ve bu işe cesaretleri olup giyinen ama gazetelere çıkmayı başaramayan sayısız cesur insana ait.

Kaynak:Kotaku

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.