Türkiye'nin Cosplay Platformu

Cosplay Sözlüğü

0

Cosplay Nedir?

Cosplay (Japonca: コスプレ kosupure), “costume” ve “play” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş; dünyada milyonlara, ülkemizde ise binlere hitap eden bir oluşumdur. Çeşitli aksesuarlar ve kostümler kullanılarak herhangi bir yerdeki (Anime, Manga, Film, Oyun, Kitap vs.) veyahut kişinin kendince oluşturduğu orijinal karakterin canlandırıldığı kostüm ve performans sanatıdır. Kostümler genellikle el emeği göz nurudur. Cosplay oldukça eğlenceli, hareketli, sosyal ve bir o kadar da masraflı bir hobidir. Hem kültürel bir birikim hem el becerisi hem de tiyatral yeteneklere sahip olmak Cosplay için önemlidir. Cosplay genelde bu konuda düzenlenen büyük conventionlar için yapılır, fakat; çeşitli fotoğraf çekimleri, buluşmalar vs. için de yapılabilir. Dünyada bu konuyla ilgili büyük başarılar göstererek yüksek miktarda gelir elde eden cosplayerlar da mevcuttur.

Bilinmesi gereken terimler:

Cosplayer: Cosplayer, cosplay yapan kişilere verilen isimdir. Cosplayerliği meslek olarak yapanlar olmasına karşın hobi olarak yapan insanlarda vardır. Cosplayer bütün bu insanlara genel olarak takılan isimdir. Her yaştan ve her milletten cosplayer mevcuttur.

Convention: Yurt dışında genellikle cosplay üzerine durulan fuar/kongrelere verilen isim. Ülkemizde ise frp, masa oyunları, bilgisayar oyunları, larp, cosplay, söyleşi, panel, yarışmalar, tanıtımlar vs. içeren festivaller için kullanılır. Kısaltımı “Con” şeklindedir.

Crossplay: Karşı cinsiyetteki bir karakterin cosplayinin yapılması “crossplay” olarak adlandırılır.

Crossover: Bir karaktere başka bir karakterin kostümünü giydirmek, kısaca karakterleri karıştırmak denebilir.

Genderbend: Erkek karakterin kadın ya da kadın karakterin erkek halinin yapılmasına verilen isimdir. Crossplay’de bireyin karşı cinsiyetteki karakteri değiştirmeden yapması gerekirken; Genderbend’de ise karakterin kendi cinsiyetine özgü formu tasarlanılarak yapılması söz konusudur.

Hatsune Miku
Örnek 1A (Hatsune Miku: Sırasıyla; Karakter, Cosplay, Crossplay, Genderbend, Crossover)

Cosplay Designer: Kostümleri tasarlayan ve modellerle ilgilenen bir çeşit tasarımcı.

Craft: Türkçe karşılığı zanaat olan, yapılan proplara ve zırhlara, kısacası dikim dışında el işi gerektiren şeylere verilen isimdir.

Prop: Cosplay konusunda kostümün yanında bulunan aksesuarlar için kullanılan kelime.

Fan Art: Çeşitli konularda hayranların hazırlamış olduğu çizim çalışmaları.

Flash Mob: Belirli bir tema çerçevesinde sokakta, eğlence amaçlı düzenlenen eylem türevi etkinlik. Genellikle dans şovları üzerine yapılsa da Zombie Walk, Free Hugs vb. gibi çeşitli örneklerini de ülkemiz dahilinde de görmekteyiz.

FRP: Açılımı “Fantastic Role Playing” olan, Dungeon Master (DM) veya Game Master (GM) şeklinde adlandırılan yönetici/liderler tarafından hazırlanan ve kontrol edilen senaryoya göre bir masa etrafında veya sanal olarak oynanan rol yapma oyunlarına verilen genel isimdir. Her oyunun kendine has kuralları ve oynanış biçimi vardır. Oyunlarda FRP’ye özel dizayn edilmiş zarlar kullanılır.

LARP: Açılımı “Live Action Role Playing” olan, FRP’nin tiyatral çalışmaya dönüşmüş halidir. Katılımcıların ilgili kostümleri ile birlikte oyun için ayrılan alanda ilgili senaryoya göre oynadıkları oyunların genel adıdır.

Circle Lens: Geniş çaplı, gözü olduğundan daha iri ve derin gösteren cosplay için özel olarak üretilen lenslerdir.

Sclera Lens: Göz bebeğini tamamen örten, büyük ebatlara sahip lens çeşidi. Genellikle 22mm olup, “mini-sclera” diye adlandırılan bazı ufak modelleri de mevcuttur.

Lensler
Örnek 2A (Lens Farkları: Sırasıyla; Normal, Kontakt, Circle, Sclera)

Roleplay: Karakterin kimliğine bürünmek, taklit etmek.

Photoshot: Cosplayer ile yapılan çekimlere verilen isimdir. Convention alanında, stüdyoda ya da herhangi bir mekanda yapılabilir.

Testshot: Kostümün bir kısmı ile yada tamamı ile test amaçlı çekilen görsele verilen ad.

Pattern: Türkçesi kalıp anlamına gelmektedir, yapılacak olan kostüm veya aksesuarların kağıt üzetine işlenmiş kalıplarıdır.

Staff: Etkinlik alanlarında görevli olan personel anlamına gelmektedir. Aynı zamanda büyücülerin asalarına ve sopalarına da “staff” denilmektedir.

WIP: Açılımı “Working In Progress” olan, kostümün veya propların yapım aşamasının anlatıldığı fotoğraf, video veya yazılar için kullanılan kısaltma

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.