Türkiye'nin Cosplay Platformu

Temel Cosplay Rehberi – Cosplay Nasıl Yapılır?

Bluelady Cosplay'den cosplay yapımına dair temel bilgiler

8

Ben Bluelady Cosplay ve bu köşede sizinle cosplay hakkında eğitici bilgiler paylaşacağım. Üç yıl önce cosplay yapmaya başladım. Mesleğim nedeniyle kraft yapma, maket ve benzeri konular ile on yıldır iç içeyim. Hala öğrenmeye ve pratik yapmaya devam ediyorum. Bu süreçte öğrendiğim noktaları ve deneyimlediğim çalışmalarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu bilgilerin kendi kostümünüzü yapmanızda yardımcı olacağını ve işinizi kolaylaştıracağını düşünmekteyim. Cosplay denince; sevdiğiniz karaktere bürünmek, onun gibi davranmak/görünmek ve niceleri akla gelmektedir. Aslında sevdiğiniz süper kahramana bürünmek eğlenceli olduğu kadar gayret gerektiren bir iştir. Bürünmek istediğiniz karakter ne olursa olsun, kendi kostümünüzü yapabilmeniz için bilmeniz gereken temel yöntemler vardır. Bu yazıda bunları sizlerle paylaşmak ve kısaca açıklamak istiyorum.

Planlama Aşaması:

Kostümünüze başlamadan önce en önemli kısım planlama aşamasıdır. Kostümünüzü üretebilmek için kaç metre kumaşa ihtiyacınız olduğu, ne kadar Eva almanız veya hangi aksesuarları kullanmanız gerektiği gibi soruların yanıtlarını bilmeniz faydalı olacaktır. Bunları listeledikten sonra kostümü yapmanız çok daha kolaylaşacak, hatta iyi bir planlamayla çok düşük bütçeli kostüm bile ortaya çıkarabileceksiniz. Hangi malzemeyi nasıl kullanacağınıza önceden karar verirseniz, hiç düşünmediğiniz basit şeylerden çok güzel kostüm parçaları yapabilirsiniz.

Başlangıçta, yapmanız veya almanız gereken eşyaların listesini çıkarmanızı tavsiye ederim. Sonrasında bu süreci takip edebilmenize yardımcı olabilecek harika bir programı sizle paylaşacağım; ”Cosplanner“. Bu program sayesinde kostümün tüm aşamalarını kaydedebilir, ne kadarını bitirdiğinizi görebilir, ne kadar sürede yaptığınızı veya ne kadar para harcadığımızı not edebilirsiniz. Karakterinizin kostümünün hangi öğelerden oluştuğunu bulabilmek için en faydalı yöntem sizden önce aynı kostümü yapan kişilerin işlerini araştırmak ve uygun referans resimlerini bulmaktır. Bu bilgilere ulaşmak için Google’da araştırmanın yanı sıra “Cosplay Amino” adlı uygulamada karakterinizi araştırabilir veya Instagram’da karakteriniz ile ilgili etiketleri kullanarak yararlı referanslara ulaşabilirsiniz. Pinterest uygulaması da bu aşamada bilgi almak amacıyla kullanabileceğiniz yararlı bir kaynaktır.

Zırh Yapımı:

Zırh yapımı kelimesi, her Cosplayer’ın korkulu rüyasıdır denebilir. Aslında gözüktüğü kadar zor değildir. Birkaç numaraya hakim olduktan sonra, çok başarılı zırhlar yapmak mümkündür. Zırhlı bir kostümün en önemli üç aşaması; düzgün ölçülendirerek oluşturulmuş, temiz işçilikle yapılmış ve doğru gölgelendirmeyle boyanmış olmasıdır. Bu üç noktayı doğru yaptığınız zaman, ister Eva’dan ister Worbla’dan kostümünüzü yapın, eşit ölçüde kalite elde edebilirsiniz. En kritik nokta ise deneyimdir. Bu iş ne yazık ki yapa yapa öğreniliyor ve gelişiyor. İlk seferde becerememiş olabilirsiniz ama hiçbir Cosplayer harika kraft yapma yeteneği ile mükemmel ilk zırhlı kostümünü yapmadı. Bu konuya merak sarmışsanız ve iyi bir İngilizceye sahipseniz, aşağıdaki linkteki kitaplar size detaylı fikir verecektir.

https://www.kamuicosplay.com/product-category/books/

Zırhınıza başlamadan önce, yapacağınız parçaların kalıplarını kendi ölçülerinize göre hazırlamanız gerekmektedir. Yapacağınız parçaya göre kullanacağınız yöntemler farklılık gösterebilir. Kalıp çıkarmak için uygulanan en temel yöntemlerden birisi üzerinizden kalıp almaktır.

Cosplay için malzeme dediğimiz zaman, aslında önümüzde uçsuz bacaksız bir dünya bulunmaktadır. Her türlü malzeme, doğru işlem uygulandıktan sonra kostümünüzü yapmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin Ejderkılıç Riven kostümümün kılıç kısmındaki yuvarlak bölgeleri yapmak için Eva yerine kavanoz kapağı ve peynir kutusu kapağı kullanmıştım. Bu noktada herkesin duyduğu, gördüğü en temel malzemelerden bahsedelim. Eva; zırh parçalarımızı, strafor ise silah, boynuz ve benzeri aksesuarları yapmakta kullanılan en ucuz ve rahat bulunan malzemelerdir. Worbla dediğimiz ünlü plastik malzeme ise, ısınınca hamur haline gelen, soğuyunca ise kaya kadar sert olan büyülü plastiktir. Bayağı pahalı olan bu malzeme genelde yabancı Cosplayer’ların sağlam zırhlı kostüm yapmak için tercih ettikleri ilk malzemedir.

Bu noktada faydalı olacak diğer bir malzeme ise, Türk Cosplayer’ın detayları işlemek ve şekil vermek için kullandığı “Goodwin Sanat Kili”’dir. Nano Cosplay’in sanat kili hakkında hazırladığı video size fikir verebilir. Anlatılan malzemeleri şekillendirebilmek ve birleştirebilmek için gerekli olan temel araçlar olan ısı tabancası, dremel, sıcak silikon tabancası, falçata ve kontakt yapıştırıcımızı unutmamak lazım. En zevkli ve en önemli bölümün zırhınızı boyama kısmı olduğunu düşünmekteyim. Zırhınız ne kadar güzel, detaylı ve özenli boyanırsa, o kadar güzel bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu aşamada, tamamlanmış parçamızı tutkal-su ve gesso ile 3-4 kat boyuyoruz. Bu parçaya hem sağlamlık ve boyaya da pürüzsüzlük katıyor. Yüzeyimizi daha pürüzsüz olması için zımparalıyoruz ve ardından temel rengi (siyah/kahve) atıyoruz. Bunun ardından ana rengimizi boyuyor, sonra gölge ve parlamaları ekliyoruz. En son parlak sprey vernikle zırhımızı vernikleyerek boyayı koruma altına alabilirsiniz.

 

Dikiş Yöntemleri:

Kullandığınız kumaş türü, dikiş yapacağınız zaman hakim olmanız gereken ana noktalardan biridir. Bir pelerini dikerken saten kumaş ucuz bir görüntü verirken, pamuklu tok bir kumaş daha şık ve havalı bir görüntü verebilmektedir. Eğer istediğiniz renk kumaşı bulamazsanız, ona yakın bir kumaş alıp boyayarak renklendirebilirsiniz. Dikiş dikmek de aynen zırh yapmak gibi yavaş yavaş öğrenilen bir beceridir. Etek dikmeye başlayarak dikiş dünyasına adımlarınızı atabilirsiniz. Basit bir dikiş makinası işinizi görecek olup dikiş yaptıkça pratiklik ve el becerisi kazanacaksınız. Dikeceğiniz kostüme uygun patron satın alabilir ya da ücretsiz patronları yeniden düzenleyerek istediğiniz kostümü dikebilirsiniz. Bu istediğiniz ceketin patronunu çıkarıp, kumaşı biçip, ceketi dikmek zorundasınız anlamına gelmiyor. İnternetten dikeceğiniz parçaya çok benzer bir kıyafeti bulup, küçük dikiş hileleri ile kostümünüze döndürmeniz mümkündür.

Reçine Dökümü

Reçine dediğimiz malzeme, aslında Cosplay dünyasının en çok kullanılan malzemelerinden biridir. Cosplayer’lar genelde bu malzemeyi renkli veya şeffaf taş yapmak için kullanılıyorlar. Bir diğer kullanımı amacı ise reçineden silah ve aksesuar yapımıdır. Reçine dediğimiz malzemeyi kullanırken, sıvı (reçine) ve katalizörünün karıştırıp silikon kalıplara dökerek belli bir kuruma süresinden sonra istediğimiz taş, tasarım veya aksesuarı elde etmiş oluruz.

Peruk Şekillendirme:

 

Karakterinize bürünürken taktığınınız peruk şekli ve kalitesi, aslında sizin karakterinize benzemenizde en önemli faktörlerden biridir. Pokemon’dan Jesse gibi zorlayıcı bir saç modeline sahip bir karaktere bürünmeye çalışıyorsanız, peruk şekillendirme konusundaki püf noktalara hakim olmanız gerekir. Ekleyeceğiniz ekstra saç, boyayacağınız saç parçaları veya keseceğiniz saç modeli ile peruğunuzu karakterinizin saç modeline benzetebilirsiniz. Bu noktada aldığınız peruğun ısıya dayanıklı olması, peruğu şekillendirmek için bir avantaj sağlayacaktır.

Makyaj Teknikleri:

Makyaj, belki de Cosplay’in en kuvvetli parçasıdır diyebiliriz. Gerçekten yüz tipinize ve cildinize uygulanmış doğru bir makyaj, sizi hayalinizdeki karakterinin birebir aynısı haline getirebilir. “Sosenka” makyaj sanatçısı ve Cosplayer “Alyson Tabbitha” bu konuda önemli örnekler olarak gösterilebilir. Makyaj konusunda bir diğer kısım, ise lateks kullanımıdır. Bu malzemeyi kullanarak derinize sahte ve gerçekçi yara izleri açabilir, siren kulaklar yapabilir ve bunun gibi benzeri film ve özel efektler uygulayabilirsiniz. Bu konuda yapılmış birkaç örnek olarak “Metamorphmagus Cosplay & ArtSpecial Fx Makeup albümüne göz atabilirsiniz.

 

Lens Seçimi:

Kostümünüzü tamamlayan öğelerden biri olan lens, karaktere bambaşka hava katmak için ideal bir seçimdir. Çok farklı çeşitleri vardır; renkli lensler, desenli lensler, ışıklı/ledli lensler, sclera dediğimiz gözü komple kapatan lensler mevcuttur. Cosplayer’lar tarafındandan sıkça tercih edilen “Pinkyparadise”,”Honeycolor” ve “Uniqso” gibi sitelerden lens alışverişinizi yapabilirsiniz. Tabii ki lens takmadan önce doktorunuza gidip lens takmanızda bir sakınca olmadığını, doğru ölçülerinizi öğrenmenizi ve ölçünüze göre lensini almanızı tavsiye ederim.

Led Kullanımı ve Işıklandırma:

 

Cosplay’de led; kostümünüzü ışıklandırmak, bir silahın ışıklı kısmını yapmakta, zırhtaki taşı aydınlatmaka veya ışıklı kanatlar yapmak için kullanılır. Kostümünüze led ve ışıklandırma ekleyerek, kostümün siluetini ve ihtişamını üç katına çıkarabilirsiniz. Tekli ledler ve şerit led, cosplay ışıklandırmasında kullanılan temel aydınlatmalardır.

3 Boyutlu Baskı ile Kostüm Yapımı:

3 boyutlu yazıcılar, günümüzde eskiye göre çok daha popüler ve daha rahat ulaşılabilir hale gelmiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte, cosplay endüstrisinde yerini alarak endüstrinin birer parçası haline gelmiştir. “Kamui Cosplay” gibi bilinen Cosplayer’lar, bazı aksesuarlarını veya silahlarını daha kolay ve pürüzsüz üretebilmek için bu teknolojiyi tercih ediyorlar. Bende 3 boyutlu baskıyı tercih eden Cosplayerlar’dan biriyim.

On adetten fazla 3 boyutlu baskı yaptırıp şekillendirdim. Bu süreçte 3 boyutlu yazıcıdan “Darth Tubious Cosplay” ile birlikte kendi tasarımımız olan ışın kılıçlarını ürettirdik ve Jedi-Sith kostümlerimizde kullandık. 3 boyutlu baskı, aslında düşündüğünüz kadar pahalı ve ulaşılmaz değil artık. Bazı kostümlerde benim işimi kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor. Türkiye cosplay topluluğunda 3 boyutlu baskı yapan çeşitli arkadaşlar bulunmaktadır. Ben bu konuda “3Digitsworkshop” ile birlikte çalışıyorum. 3 boyutlu baskı hakkında fikir sahibi olmak için bu konuyla ilgili şu yazımı okuyabilirsiniz.

Yukarıda sizlerle kostüm yapımı hakkında önemli noktaları paylaşmak istedim. Kostümünüzü kendiniz yapmak zorunda değilsiniz ama eğer kendiniz yapmayı hedefliyorsanız, bu noktalara özen göstermek faydalı olacaktır. Kullandığınız malzeme, işçilik, boyama ve sunum, kostümünüzü şık ve kaliteli gösteren önemli öğelerdendir. Tabii ki en önemli şeyin kostümünüzü yaparken ve cosplay yaptığınızda eğlenmek olduğunu unutmayalım. Umarım bu yazı kostümünüzü yaparken size yardımcı olmuştur. Merak ettiğiniz, Türkçe kaynak bulamadığınız, “ben bunu nasıl yaparım” gibi soruları paylaşırsanız sevinirim. Böylece bende daha faydalı ve ihtiyaca yönelik içerikler hazırlayabilirim.

 

8 Yorumlar
 1. Ahmet Aydemir diyor

  Eva yı nereden Satın alabilirim kapı kapı dolaştım fakat hiç bir yer de bulamadım ? Eğer bilindik bir yer var ise bilgilendirirmisiniz ?

  1. sensee diyor
  2. SFM TURK diyor

   Zırh için minimum kaç mm eva önerirsiniz.

   1. Cosplay Türkiye diyor

    genelde ağır kostümlerde 8 mm kullanılır. Yeni başlayanlar için erkek zırhlarında 6 mm, kadın zırhlarında 5 mm öneridir.

 2. sensee diyor

  Harika bir yazı olmuş çok tebrik ediyorum!

 3. nilsak diyor

  Worbla denen malzeme Türkiye’de satılıyor mu?

  1. D20 Masaüstü Oyun Kulübü diyor

   İzmir’de D20 Masaüstü Oyun Kulübü’nde mevcut.

 4. elif diyor

  Merhaba. Cosplay için kimlik yaptırmak istiyorum ama kalitesinden emin değilim. Bu şi iyi yapan bir yer biliyor musunuz ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Sevgiler.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.