Türkiye'nin Cosplay Platformu

Cosplay Makyaj Yapımında Önemli Noktalar

0

Cosplay’de giyilen kostüm kadar karaktere benzeme amaçlı yapılan makyajın da çok önemli olduğunun savunucusuyum. Erkek veya kız fark etmeden makyaj yapmak, daha hoş bir görünüm ve fotojeniklik sağlıyor. Aşırı abartılı da olması gerekmiyor yapılacak makyajın. En basitinden yapabileceğiniz bazı şeyler:

1-Yüz Nemlendirme
moisturizer cosplay makyajYüzünüz gün içinde hava şartları yüzünden doğal nemini kaybedebilir ve kuruyarak soyulmaya başlayabilir. Tahmin edeceğiniz üzere bu da cosplay yaparken hoş durmaz. O yüzden mutlaka yüzünüzü çok az da olsa nemlendirici krem sürerek nemlendirin. Eğer yüzünüz yağlı veya sivilceliyse süpermarketlerde bile bulabileceğiniz yağsız yüz kremlerinden alabilirsiniz.

 

 

2-Renk Eşitleme
Bu aşama özellikle fotoğraf çekimi yapılacaksa veya yüzde kızarıklık, sivilce tarzı izler varsa gerekli gördüğüm bir aşama. Ten renginize uygun bir fondöten kullanabilirsiniz. Buna ek olarak kapatıcı, BB veya CC krem de kullanabilirsiniz. Eğer yüzünüzle çok fazla oynama yapmak istemiyorsanız az bir miktar BB krem kullanmak yeterli olacaktır. Yüzünüze hiçbir zarar vermeyecektir ve fiyatı da oldukça uygundur. Daha sonrasında kullandığınız kremin parlaklığını azaltıp mat bir görünüm vermek için yine ten renginize uygun bir pudra kullanabilirsiniz.

3-Kaşlar
kaş cosplay makyajPeruğunuzun rengi mavi, pembe, yeşil, kırmızı gibi doğal olmayan renklerde ise kendi kaşlarınızla cosplay yapmak istemeyebilirsiniz. Çoğu cosplayer kaşlarını kapatıp yeni kaş çiziyor, hatta kaşlarını sadece cosplay için kazıtıp (!) yeni kaş çizenler de var. Kaş kapatmak biraz zor bir yöntem çünkü kaşlarınız kalın, gür ve koyu renkliyse kapatmak cidden uğraştırıcı oluyor. Genelde kaş kapatmak için kaşlara su bazlı yapıştırıcı (prit) sürüp pudra sürülüyor. Bu işlem birkaç kez daha tekrarlanıyor ve son olarak da fondöten kullanarak kaş kapatılıyor. Onun yerine kaşlarınızı beyaz bir göz kalemiyle boyadıktan sonra peruk rengine uygun bir farla boyayabilirsiniz. Ayrıca peruk renginiz kırmızı, gri, beyaz, mavi gibi bir renkse kaşlarınızı (eğer açık renkse koyultarak) kontürle düzgün bir şekle getirerek kendi tarzınızı yaratabilirsiniz!

4-Gözler
eyes cosplay makyajYaptığınız cosplay anime, manga, çizgi film vb. karakterine aitse, göz renginiz karakterle uyuşsa bile circle lens kullanmanızı tavsiye ediyorum. Onun dışında eğer kadın bir karakteri yapıyorsanız rimel, aydınlık gözükmesi için göz kapağına biraz açık tonda nude (bej, krem, açık kahverengi) far, büyük gözükmesi için göz altına beyaz göz kalemi ve eyeliner kullanarak basit bir şekilde güzel bir görünüm yakalayabilirsiniz. Erkek içinse yine göz kapağına nude far sürmek, beyaz göz kalemi kullanmak ve az miktarda gözü şekillendirmek için siyah/kahverengi göz kalemi kullanmak sizi basit ama profesyonel görünümlü bir makyaja sahip kılacaktır. Eğer gerçekçi bir karakter yapıyorsanız çapı (diameter diye geçer) 14.5’i geçmeyecek şekilde bir lens alarak göz renginizi eşitleyebilirsiniz. Makyajı için de göz altında beyaz kalem kullanmamak şartıyla yukarıdaki aşamaları uygulayabilirsiniz.
**Lenslerinizi Pinky Paradise sitesinden “cosplayturkiye” kodunu kullanarak alırsanız, sürpriz hediyelere de sahip olabilirsiniz!
Şimdiden başarılar. Umarım güzel bir çalışmanız olur ve çok eğlenirsiniz!

—–Cosplay Makyaj Yapımında Önemli Noktalar—–

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.