Türkiye'nin Cosplay Platformu

Reçine, Cosplay İçin Aksesuar Yapımında Nasıl Kullanılır?

0 2.962

Reçine dediğimiz malzeme, Cosplay dünyasında sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Kostümünüz için, özel yapılmış taşlara ihtiyacınız varsa, reçine dökümü harika bir çözümdür. Pahalı bir malzeme olmasına rağmen mücevherat, büyülü küreler ve ya ışıklı kostüm parçaları yapmak için harika bir seçenektir. Pebeo, Easy Mould RESİN-X ve Rich marka reçineyi, sanat malzemeleri satan kırtasiyelerde bulabilirsiniz. Şeffaf ve renkli reçineler mevcuttur.

Reçinenin kimyasal bir madde olduğunu unutmayalım, bu yüzden reçine dökümünü evin dışında ve ya açık alanda yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca reçine ve katalizörü karıştırırken gözle görülmese bile tepkime nedeniyle kimyasal gazlar çıkmaktadır. Bu yüzden karıştırırken bardağı kendinizden uzakta tutarak karıştırmanızı öneririm. Eldiven giyerek de yapışkan olan bu maddenin size zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

 

İhtiyacınız olan malzemeler;

1) Döküm reçinesi ve katalizör: Aldığınız kutudan bir adet reçine (A) ve bir adet katalizör (B) çıkacaktır.
2) Kalıp: Reçine dökümü için silikon kalıplar kullanılır. Pasta ve kek kalıpları bunun için güzel bir örnektir ve ya silikon hamurundan kendi kalıbınızı yapabilirsiniz. Silikon kalıp şart değildir ama bu durumlarda sağlam bir kalıp ayırıcısı kullanılması gerekmektedir.
3) Plastik bardak: Reçineyi genelde plastik bardakta karıştırıp dökmek kolaydır.
4) Boya: Mürekkepten, ojeye, akrilik boyadan sime kadar çeşitli renklendiriciler kullanabilirsiniz. Her birinin vereceği sonuç farklı olacaktır.

reçine kullanımı

İlk önce, karıştırmanız gereken reçinenin miktarını bulmak kalıbınıza su doldurun ve ölçü alın, ölçü miktarını aklınızda üçe bölün. Örneğin 3 bardaklık dökecek iseniz, 2 bardaklık malzeme ile 1 bardak katalizörü karıştırmanız gerekmektedir. İsterseniz boya ekleyebilirsiniz. 2-ile 5 dk. arasında karıştırdıktan sonra Yavaşça ve dikkatle reçine karışımınızı kalıplara dökün. Dökünce ne kadar yavaş olursa, kabarcıklar o kadar az olur. Kalıbınızı 24 saat kurumaya bırakın çünkü tepkimenin tamamlanması bu kadar vakit alıyor. Daha önce çıkarmaya kalkarsanız kurumadığı için ürününüz bozulabilir ve tüm emekleriniz boşa gider. Bu süre sonunda taşınızı silikon kalıptan kolayca çıkarabilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.