Türkiye'nin Cosplay Platformu

Cosplay Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

0

Cosplay fotoğrafçılığı ilginçtir. Geleneksel çekicilik ya da moda fotoğrafçılığı ile karşılaştırıldığında, her ikisi de aynı zamanda hem kısıtlayıcı hem de açıktır. Etkinliklerde iş daha da zorlaşır, çünkü kontrollü bir hazırlık yapılmamıştır. Kalabalık, işaretler, korkunç ışıklar ve neredeyse tüm diğer her şey istediğiniz fotoğrafı çekmekte işinizi oldukça zorlaştırır.

Ama aynı zamanda bu, alışılmadık tekniklere de açıktır. Bir moda çekiminde mankenle denemeye cesaret edemeyeceğiniz açılar cosplay için oldukça havalı olabilir. Kısacası yaratıcılığınızı konuşturmanız için size yeni kapılar açar ki bu da bir fotoğrafçı için oldukça müthiş birşeydir.

Eğer denemediyseniz, sizlere cosplay fotoğrafçılığı için mutlaka denemeniz gereken birkaç fikir sunuyoruz.

1) Işıklandırma

Geleneksel fotoğrafçılıkta hoş karşılanmayan pek çok ışıklandırma teknikleri var ki bunlar cosplay’de harikalar yaratıyor. Bir çift renk ve ışık elde edin ve onu her çekimde biraz farklılaştırın. Oldukça sıkıcı bir konumda olan bir toplantının ortasında olsanız bile bunu hala ilginç bir hale getirebilirsiniz.

1

Bunu sadece odaklandığınız objede uygulamayın, arka planı ışıklandırıp gölgeler yaratarak pek çok resim oluşturabilirsiniz. Her duygu için farklı bir renk seçin.

2) Arka Planı Avantaja Çevirin

2

Sizi mutlu edecek bir arkaplan bulmak her zaman kolay değildir. Hemen hemen her zaman bir kalabalık, arabalar ya da o an kurtulamayacağınız bir şey vardır.

Bu durumdan kurtulmanın en kolay yolu, cosplayer’ınıza, büyük ağaçların altı gibi gölgesi olan bir alan bulmak ve açınızı ayarlayıp, güneşin arkaplana etkisinden yararlanmak. Kameranızı da biraz ayarlarsanız tüm arkaplan parlayacağından cosplay’in arkasında birşey görünmez. Özellikle dünyadan olması gerekmeyen karakterler için oldukça etkileyici bir yöntem.

3) Aksiyon İstiyorsanız, Aksiyon Yapın

3

Takipçileriniz genellikle poz veren biriyle gerçekte atlayan, zıplayan birinin farkını anlayabilir. Bu tamamen insanın dengesiyle alakalı bir durum. Fotoğraflarınızın gerçekten otantik olmasını istiyorsanız, pozu eylem halinde yakalamalısınız çünkü bu her zaman sizi daha mutlu edecek sonuçlar verir.

Sadece limitleri zorlamamaya özen gösterin; cosplayer’ınızın rahatını bozmayın ya da ondan kostümüyle yapamayacağı aksiyonlar beklemeyin. Tüm kostümler hareketli değildir. Nazikçe sorun ve eğer reddederse de anlayışla karşılayın.

4) Bir Hikayeniz Olsun

4

Cosplayer’lar kostümlerini pekçok farklı nedenden ötürü seçebilirler ama bunlardan en önemlisi karakteri sevmeleridir. Sadece karakterin görüntüsünü değil aynı zamanda onların hikayelerini de severler. Davranış şekilleri, nasıl bir ortamda büyüdükleri gibi detaylar oldukça önemlidir.

İşin özünü yakalamak zordur. Bunun için eğer bulabilirseniz,  referans fotoğraflara, çizgi roman kapaklarına ve karakterlerin olduğu film sahnelerine bakmalısınız. Cosplayer’ınızla bir görseli yeniden yaratmaya çalışın ve bir karakteri objektifinizden nasıl hayata geçirdiğinizi izleyin.

5) Eşsiz Açılar Deneyin

5

Her cosplayer kostümlerinin yakından çekilmesini ve böylelikle hünerlerini göstermeyi isterler. Bu önemli ve unutulmaması gereken bir detaydır. Her resimde kostümü tamamen göstermek zorunda değilsiniz, farklı açılardan göstermeyi denemelisiniz.

Tüm çekimlerinizde kostüm detaylarını, pozların birinde ya da diğerinde gösterip bir arada toplayabilirsiniz. Bu sizin hem ilgi çekici açılar denemenize olanak tanır ve sizi farklı kılar hem de cosplayer’ların farklı çekimler için size tekrar gelmelerini sağlar.

Kaynak

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.