Türkiye'nin Cosplay Platformu

‘Comikon İstanbul 2017’ Geçtiğimiz Haftasonu Gerçekleşti

0

Comikon İstanbul 2017

Yıllardır özellikle Amerika ve Avrupa’da gerçekleşen Comic-Con etkinliklerine hep gıpta ederdik. Bu yıl Japon Sanat Merkezi‘nin Japonya Başkonsolosluğu ve  Kadıköy Belediyesi işbirliği ile Türkiye’nin ilk Comic Con etkinliği, ‘Comikon İstanbul’ gerçekleşti.

Manga Fest alt başlığı ile Manga ve Anime ağırlıklı temaya sahip festivalde manga ve anime dünyasından birçok Japon konuk da vardı.

Korku mangası(alternatif manga) türü (Deathco) yaratıcısı Kaneko Atsushi, Comic Beam baş editör yardımcısı Aoki Kaori gibi önemli isimler Comikon İstanbul 2017’de bulundular.

Festivalin en güzel yanlarından biri programda bol müzik içerikleri yer almasıydı.
Anisong Grand Prix – Anime şarkı yarışmasında yarışmacılar anime şarkıları seslendirirken, Japon Girl Band- Electric Ribbon ve ünlü seiyuu (anime seslendirme sanatçısı) Chiaki Omigawa bize de harika konserler verdi.

Electric Ribbon’un etkinlik öncesinde bizlere mesajı;

"ELECTRIC RIBBON" COMİKON-İSTANBUL'DA!

KAÇIRACAK MISIN???JAPON GIRL-BAND "ELECTRIC RIBBON" COMİKON-İSTANBUL'DA!Hepsi ve daha fazlası için;https://comikonistanbul.com

COMİKON-Istanbul paylaştı: 2 Ekim 2017 Pazartesi

Electric Ribbon’dan Erica
İku Nagashima – Mangalarda Osmanlı ve Türkiye

 

 

Comikon İstanbul 2017 İçeriği

Modern Manga Tarihi sergisi, Süper kahramanlar sergisi(Fransız Kültür Merkezi), One Piece sergisi(Gerekli Şeyler, Naruto Sergisi(Gerekli Şeyler) ve CosPlay Devrialem Kostüm Sergisi (SENSEE CosPlay), Cosplay Atölyeleri gibi bir çok sanat etkinliği bizler ile buluşmuştu.

Hepsi çok özel.

Kısa anime gösterimleri ile katılımcılar ve ziyaretçiler eğlenceli zamanlar geçiriyordu. Tüm animeler genç yönetmenlerin elinden çıkmıştı ve oldukça etkileyiciydiler. İşte bazıları;

Poulette’s Chair – Poulette’in Sandalyesi
Fumiko’s Confession – Fumiko’nun İtirafı
なざし – Someone’s Gaze – Birisinin Bakışı

Tüm anime gösterimlerinin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yasemin Baran, Eren Arık, Devrim Kunter,  Sümeyye Kesgin, M.K Perker,  Özgür Yıldırım gibi isimler çizgi roman ve tasarım dünyasına dair konuşmalar yaparken, MangAnime Türkiye‘den Teoman Alsan, Burak Aydın, Merve Çay, Bülent Tellan anime ve manga dünyasına dair konuşmalar yaptılar.

Tüm bunların yanında bir de atölyeler vardı. Atölyeler sayesinde ziyaretçiler için manga çiziminden cosplay yapımına kadar birçok konuda bilgi sahibi olmak ve bunu pratiğe dökmek mümkün hale geldi..

Cosplay Türkiye çatısı altında hazırlanan cosplay atölyelerinde görev alan Murat Bayer (Quixe Cosplay), Eda Karadoğan,Oğuz Karaman (HMD Cosplay), Miray ‘Mirai’ Songün  ve Ege Tezcan‘a teşekkür ederiz.

Ayrıca  Begüm İncedemir, (Metamorphmagus), Nilüfer Karaata (Sensee Cosplay) ve Melis Kartal (Migraine Design)’ın da asa, kanzashi ve plastik makyaj atölyeleri de harikaydı.

 

Murat Bayer – Quixe Cosplay – Zırh Yapımı Atölyesi Foto: Murat Ramadanoğlu
Miray Songün – Temel Dikiş, Kalıp Atölyesi

Cosplay demişken Comikon İstanbul 2017 adeta cosplayer buluşma noktası gibi olmuştu. 🙂 İşte bazı cosplayer arkadaşlar;

Ve son olarak bir de kostüm sergisi bulunmaktaydı. Sensee Cosplay kostüm sergisi alanında çeşitli kurgusal eserlere ait kostümlerini görmek mümkündü.

Comikon İstanbul 2017 maceranızı ölümsüzleştirmek için fotoğraf panelleri de mevcuttu. İşte bir örnek;

Aşağıda Oğuz Aral Photography‘nin hazırladığı Comikon İstanbul videosunu izleyebilirsiniz.

Comikon Istanbul 2017

Comikon Istanbul 2017#comikon #istanbul, #comikonistanbul #manga #comics #convention #cosplay #cosplayer

Oğuz Aral Photography paylaştı: 9 Ekim 2017 Pazartesi

 

Comikon İstanbul 2017 Nasıl Geçti ?

7 – 8 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşen Comikon İstanbul 2017 etkinliğine Cosplay Türkiye ailesi olarak gidip deneyleme fırsatı yakaladık. Açıkçası söylememiz gerekir ki hem katılım sayısı hem de etkinlik programları olsun oldukça dolu, oldukça güzel ve kültürel bir festival olmuş diyebiliriz. Ülkemizde artık Manga kültürünün ve Cosplay kavramının insanlarımız tarafından bilinip tanınması bizi mutlu ediyor. Dileriz gelecek Comikon etkinliklerinde de buluşur ve eğleniriz. Kaçırdıysanız eğer hiç üzülmeyin çünkü umuyoruz ki daha nicelerini göreceğiz. Bu değerli kültürün bir parçası olabildiysek ne mutlu bize. 🙂

Her türlü soru veya mesajlarınızı yorum olarak yazımızın altına bırakabilirsiniz. 

Bağlantılar

Comikon İstanbul Resmi Site

Comikon İstanbul Facebook Sayfası

Comikon İstanbul Twitter Sayfası

Comikon İstanbul Instagram Sayfası

Bir başka festivalde bir başka makale ile… Takipte kalın !

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.