Türkiye'nin Cosplay Platformu

Aşama Aşama Zırh Yapımı ve Witch Doctor Bıçak Örneği

0 2.815

Daha önceki yazımda, zırh yapımı konusundan bahsetmiştim. En son Yucon: Union için yaptığım Diablo III Witch Doctor kostümümden örnek vermek isterim. Bu kostüm için maske, boyunluk, bıçak, kemer ve ayak zırhı olmak üzere beş parça zırh hazırladım. Bu parçaların yapımında eva kullandım. Eva’nın sağlamlığını arttırmak ve boyanın çatlamasını önlemek için ise “Plasti-dip” adı verdiğimiz özel boyayı kullandım. Bu boya normalde oto sanayide kullanılıyor. Astar olarak uyguladığınızda ise parçanız yamulsa ve ya kıvrılsa bile boyanız çatlamıyor. Bu konuyla ilgili Sensee Cosplay ve Aksesuar’ın sayfasındaki örnekler albümüne ye Kamui Cosplay’in anlatımına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Orhan Asan’ın yaptığı Warcraft Thrall kostümünde de “Plasti-dip” kullanılmıştır.

Zırh Yapımı

Manajuma’s Carving Knife yapımı
  1. İlk aşamada yapacağımızın bıçağın bire bir ölçülerde görüntüsünün/siluetinin/çiziminin çıktısını alıyoruz. Bunun ardından bıçağımızın yapımında hangi malzemeleri kullanacağımızın kararının veriyoruz. Bu tasarım için 15mm kalınlığında evayı kesip oymak veya strafordan silueti kesip zımparalamak gibi seçenekler ilk akla gelenler. Ancak ben bu iki yöntemi sevmediğim için oluklu mukavva taban oluşturup eva ile kaplamayı seçtim.
  2. Kılıcın tabanını oluklu mukavvadan kestim. Taşıyıcı mukavvanın geleceği yerleri çizdim.
  3. Yaklaşık 15mm yüksekliğinde kesilmiş oluklu mukavvayı ana tabana silikon yardımıyla yapıştırarak Eva kaplayacağım yerlerin tabanını oluşturdum. Kabza kısmı için ise 5mmlik eva parçaları üst üste yapıştırıp dremel yardımı ile zımparalardım.
  4. Bıçak kısmını eva ile kaplayıp üzerine savaş izi( battle scar) dediğimiz eskime noktalarını çizdim.
  5. Havya yardımı ile savaş izlerini oydum ve dremel ile tüm bıçağı zımparaladım. (Havya çok ısındığı için bu işlemi yaparken dikkat etmenizi öneririm. Ayrıca ev ayı yaktığı için çok kötü kokuyor.)
  6. Kabza kısmını siyah worbla ile kapladım.
  7. Kalan tüm boşlukları ve kötü gözüken yerleri ahşap macunu ile doldurdum ve elde zımparaladım.
  8. Siyah renkli “Plasti-dip” 3 kat uyguladım ve kurumaya bıraktım. Her katı uygularken kuruması için 10-15sk bekledim.
  9. Raymax marka inox sprey ile renklendirdikten sonra beyaz, siyah ve gümüş akrilik boya yardımıyla gölgelendirmemi yaptım.
  10. Südor marka Parlak vernikle boyamı sabitledim ve son aksesuarı olan deri ipi sıcak silikon ile tutturdum.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.