Cosplay Türkiye

Torucon İstanbul 2014 Sona Erdi

0

Geçtiğimiz haftasonu yani 28-29 Haziran tarihlerinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar fakültesinde gerçekleşen Torucon İstanbul 2014 etkinliği oldukça eğlenceli geçti.
İlk gün bireysel cosplay yarışmalarının yapıldığı etkinlikte ikinci gün grup yarışmaları düzenlendi.
Kostümlü ziyaretçilerin sayısı azımsanamayacak kadar çoktu diyebiliriz. Herkes elinden geldiğince cosplay çalışmaları yapmış , fotoğraf çektirmeye, roleplay yapmaya ve eğlenmeye gelmişti.

Fotoğrafçıların yoğun çabaları ve özverileri ile çok güzel kareler ortaya çıktı.  Floki Designs, Optimus Visual Arts, Tumma Tarina, Lentis Photography, Batuhan Özalan ve Emre Arican ve etkinliğin organizatörlerinden Altuğ İşler cosplayerların birbirinden güzel çalışmalarını fotoğraf karelerinde ölümsüzleştirdiler.

Etkinlikte sahne alan gruplar harika sahne performansları sergilediler.
Katılımcı grupların cosplaylerini yaptıları seriler şunlardı;
Naruto, Gintama, Danganronpa, League of Legends, Bleach , Homestuck, Southpark, Bioshock, Harry Potter, Fate, Steampunk, Kenshin, Hydra, Panty & Stocking

Yorumumuz:
Etkinlik mekanı olarak ortalama seviyede denebilir. Türkiye’de cosplay yeni yeni gelişmekte olduğu için mekan sıkıntısı her daim oluyor. Fakat MSÜ bahçesinin genişliği ile ve denize bakma özelliği ile yaz aylarında yapılacak etkinlikler için gayet ideal.

Bu kez vestiyerde geçtiğimiz etkinliklere nazaran çok büyük sıra ve eşya bulma sıkıntısı yaşanmadı. Satılan yiyeceklerin etkinliğin ikinci günü ilk güne nazaran daha pahalı olması birçok kişinin tepkisini çekti. Özellikle kombine bilet almış olanlar bu durumun farkına vardılar.

Sonuç olarak bu tür problemler yaşansa bile organizatörlerin elinden gelenin en iyisini yaptığını biliyoruz. Cosplay’e ve her alt kültür faaliyetine destek vermek bu etkinliklere katılan herkesin amacı olmalı ki bu tür etkinlikler daha da geliştirilerek artsın.

Cosplay Türkiye’den sevgilerle…

Fotoğraflara facebook sayfamızdan yani buradan ulaşabilirsiniz