Ultimate magazine theme for WordPress.

Torucon Ankara 2015 Ardından

Anlatacak çok şey var, biz de elimizden geldiği kadar hızlı şekilde paylaşmaya çalışacağız.
Torucon Ankara 2015 bir çok açıdan başarılı bir etkinlikti. Ankara’ya ilk defa adım atan katılımcılar ulaşım konusunda hiç bir zorluk çekmediler.
Toplu taşıma araçları ile belirli bir noktaya varıldıktan sonra Torucon ekibinin önceden ayarladığı okul servisleri belirli aralıklarla katılımcıları duraktan etkinlik alanına ulaştırdı.

torucon ankara foto 3

Alana varıldığında ilk günün verdiği yoğunluk sebebiyle oluşan uzunca bir kuyruk katılımcıları bekliyordu ama bu bekleyiş sırasında orada bulunan insanlarla sohbet edildiğinde bu süreç fazla uzun sürmeden içeriye girmiş oluyorsunuz. İkinci gün zaten bileti satın aldıysanız bu kuyruğa girmenize gerek kalmıyor ki bu sebeple kuyruk oluşmuyor. Bilet ücretinin 20 TL olması insanın gözüne batmıyor çünkü etkinlik alanında yapılabilecek şeyler bu paranın hakkını fazlasıyla verebiliyor.

Alandaki standlar ve bu standlardaki ürünlerin etkinlikle uyumu, alınabilecek şeylerin neredeyse sınırsız olması sebepleriyle katılımcıların bu tür etkinliklerde standlara mutlaka uğramasını tavsiye ediyoruz.

torucon ankara foto

Torucon Ankara etkinliğinde diğer etkinliklere nazaran cosplayer sayısında gözle görülür bir artış var. Bu artışla beraber bir çok fotoğrafçı da etkinliğe katılmıştı. Fakat ne yazık ki bu fotoğrafçılar etkinlik ekibine dahil olmadığından bir çok cosplayer fotoğraflarına tam manasıyla ulaşamıyor.

Etkinlik alanı geniş olmasının oluşturduğu sorunlardan biri de, yeteri kadar yönlendirilme yapılamaması. Vestiyerin,lavaboların,soyunma odalarının yerlerini bulmak ve hazırlanmak için katılımcılar biraz çaba sarfetmek zorunda kaldı.  Bu da etkinliğin ufak bir eksikliği olarak değerlendirilebilir.

torucon ankara foto1

Buna nazaran Torucon Ankara görevlileri sorumluluğunu fazlasıyla üstlendi. Hatta etkinlik sonunda katılımcıların oluşturduğu kirlilikle baş etmeleri için ayrı çaba sarfettiler. Türkiye’de etkinliklerin daha iyi yerlere gelebilmesi adına yapılan bu fedakarlığı da katılımcıların göz ardı etmemesi lazım.

Etkinlik içi görevler yine ortalama zevkli ve zaman geçirilebilir görevler olmuştu. Konsol oyunları ve turnuvaları da cosplay yapmadan etkinliğe katılan katılımcılar için daha çok ilgi çekici bir etmendi. Cosplay yarışmalarından bahsetmiş olursak genel olarak başarılı bulduk.  Gerek bireysel gerek grup cosplay çalışmalarına herkes belirli bir emek harcayıp ödüllerine kavuştu. Ayrıca Türkiye’de yapılan etkinlikler arasında ilk defa grup cosplay yarışmasında derece yapanlara para ödülü verildiğini de eklemek isterim. Yarışmanın tek sorunu fazlasıyla ışıklarla oynanması oldu (abartmıyorum o ışıklar 10-20 kere söndürüldü ve açıldı) sahnede bunu gerektirecek bir etmen olmamasına rağmen.

torucon ankara foto2

Etkinlik alanı gayet iyi seçilmiş fakat cosplayerların işine gelecek şekilde belirli bir dekor veya arkaplan görseli etkinlik alanında bulunmuyordu.

GeekYapar ve ThePack‘in çektiği fotoğraflar için facebook sayfamıza gidebilirsiniz.

 

Kişisel yorumum:
Genel olarak etkinlikten şikayetçi olan birilerine rastlamadım aynı şekilde bende bir kaç eksiklik görmeme rağmen fazlasıyla eğlendim ki etkinliklerin yapılış amacı budur :) Torucon Ankara, 2015 yılında yapılan ilk büyük çaplı japon kültürü odaklı etkinlik oldu.

 

Yorum