Ultimate magazine theme for WordPress.

Suudi Comic-Con Gerçekleşti!

Suudi Arabistan, geçtiğimiz günlerde ilk Comic-Con‘una ev sahipliği yaparak, Batı eğlence ve çizgi romanlarının kabul edilmesinde bir dönüm noktası olduğu kadar, gelişen sosyal normlar da gösterdi.

Suudi Comic-Con‘da, 20 binden fazla kadın, erkek ve aile, cosplay ve paneller ile bir araya geldi. Ayrıca hepimizin Doktor Strange‘den tanıdığı Mads Mikkelsen de fuar alanında ziyaretçilerle beraberdi. Çizgi roman, oyun ve anime hayranları, aynı düşünen insanlarla etkileşim kurabilecekleri ve kostümlerini gösterebilecekleri bir alana sahip olduklarını kutladılar.

25 yaşındaki Youtuber Abdul Rahman Bakhsh, CNN‘e, hayranlığını kutlayabileceği bir yere sahip olmaktan büyük bir heyecan duyduğunu söyledi.

Bakhsh, “Çadırın içine girdiğinizde, Suudi Arabistan’da olduğunuzu unutuyorsunuz” dedi. Komik ziyaretinin videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. :)

Küresel çizgi roman fuarı, krallığın “Vizyon 2030” inisiyatifinin bir parçası olarak Cidde‘de Suudi Genel Eğlence Kurumu‘nun himayesinde gerçekleştirildi. Amaç, krallık ekonomisini petrol bağımlılığından uzaklaşıp eğlence ve oyun alanlarına çeşitlendiren bir kültürel reform dalgası yaratmak. Ancak, bu olgu kamusal sinema salonlarının devam eden yasağı da dahil olmak üzere bir dizi engelle karşı karşıya (Suudi Arabistan, ülkedeki evleri istediği zaman izlemekte özgür.).

Etkinlik ayrıca, muhafazakar İslam krallığının, yavaş yavaş da olsa, geleneksel toplumsal cinsiyet normlarını nasıl geliştirdiğini de temsil etti. Erkekler ve kadınlar için ayrı girişler vardı ancak etkinlik alanı ortaktı. Suudi Arabistan’daki alışveriş merkezleri gibi halka açık yerlerde toplumsal cinsiyet ayrımı kurallarını değiştiriyor ancak restoran gibi diğer yerlerde bekar erkekler kadınlardan ayrı oturmak zorunda tutuluyor.

Yine de, Suudi Arabistan dünyadaki en cinsiyet ayrımı yapılan uluslardan biri olarak kabul edilmektedir. Kadınların araba kullanmasına izin verilmiyor ve her kamusal alanda erkek vesayetine ihtiyaçları var. Etkinlikte kadınlar kostümleri olsa bile geleneksel abayalarını giymeyi sürdürdüler. Alanda kostümlerini diğer kadınlara gösterebilecekleri özel bir kadın çadırı mevcuttu.

Suudi Comic-Con’un geleneksel bir hal alıp her sene yapılması umuluyor. Çoğu insan hükümetin bir Comic-Con’a sponsor olmasını ve diğer alt kültür insanlarıyla bir araya gelme şansını vereceğini asla beklemiyordu. Yine de, krallık içinde etkinliği boykot edenler etkinliği şeytana ibadet festivali olarak adlandırdı.

Editör Notu: Arabistan’dan neyimiz eksik diyip ülkemizde de Comic-Con gerçekleşeceğini umuyoruz. :)

[CNN]

Yorum