Cosplay Türkiye

Japonya’da Cadılar Bayramı

0

Japonya, Cadılar Bayramı konusunda oldukça heyecanlı görünüyor.

Cadılar Bayramı Süsleri hazırlanmakta
Cadılar Bayramı Süsleri hazırlanmakta

Japonya’da son on yıldır popülaritesi oldukça artan Cadılar Bayramı, bu sene de 31 Ekim’in cumartesiye denk gelmesi nedeniyle,  şimdiye kadarki en canlı şekilde kutlanacağa benziyor.

cute

Peki, Japonya’da en sevilen yabancı kaynaklı kutlama unsuru olarak Cadılar Bayramı, Noel’den sonra ikinci sıraya nasıl yerleşti? Ayrıca Japonya bunu Cadılar Bayramı ruhuna sadık kalarak mı yapıyor yoksa kendi kültürel değerlerine uygun olma baskısıyla mı yapıyor?

Japonya genel olarak 21. yüzyılın başlarına kadar Cadılar Bayramına ilgisizdi. Cadılar Bayramı tarihinin oldukça eski olduğunu düşünürsek Japonya’ya gelmesi neden bu kadar gecikmiş olabilir dersiniz?

Doshisha Women’s College’da dil kültürü profesörü olan Eri Sekiguchi’ye göre, iş çevreleri 1980’lerde Cadılar Bayramı’nı Japonya’da popüler etmeyi denemişler. Fakat Noel ve Sevgililer Günü’nün sakin ve romantik havasının aksine Cadılar Bayramı’nın karanlık havasının olması popüler olmasını engellemiş. Daha sonra 1992 yılında, Yoshihiro Hattori adında değişim programı öğrencisinin Amerika’da Cadılar Bayramı kutlamaları sırasında öldürülmesi, 2000’lerin başlarına kadar Cadılar Bayramı denilince Japonların aklına gelen ilk şey olmuş.

Zaman geçtikçe Hattori’nin ölümünün Cadılar Bayramı etkinliğinin bir parçası olmadığı açığa çıktı.1999 yılına gelindiğinde Tokyo Disneyland bir günlük bir Cadılar Bayramı etkinliği düzenleyerek halkın nabzını yokladı ve etkinlik öyle popüler oldu ki bugün bu tema parkında etkinlik Eylül ve Ekim aylarını kapsayan süreçte 2 ay boyunca devam ediyor. Tokyo Disneyland’in 1 günlük etkinliğiyle aynı zamanda Kawasaki şehri Halloween kostümlü bir geçit töreni düzenledi ki bu tören de şu anda Tokyo’nun en büyük etkinliklerinden biri.

Japonların Halloween’i çok sevmelerinin 3 ana sebebi var:

  • Tatlılar

şeker

Japonların tatlı sevmediğiyle ilgili pek çok sosyal içerikli kitap okumuş olabilirsiniz ama bu kesinlikle doğru değil. Çubuk şekerleri ve hamur işlerini her ne kadar batılılar kadar sevmeseler de, tatlıları seviyorlar ve bu tarz etkinliklerde çeşitli tatlıları yeme fırsatı buluyorlar. Bu yüzden bu etkinlikleri kaçırmak istemiyorlar.

  • Mevsim Geçişi

sezon

Japonların genellikle övündükleri noktalardan biri de birçok ülkenin aksine Japonya’da 4 mevsimin yaşanıyor olması. Japonlar bu mevsim geçişlerini oldukça seviyorlar. Cadılar Bayramı da tarih itibariyle Japonların kutlamayı sevdikleri zamana denk geliyor; yazın bitişi, yapraklar henüz tamamen sararıp dökülmeden, kış başlamadan…

Cadılar Bayramı’nın vazgeçilmezlerinden biri olarak bal kabaklarının da, almak, şekil vermek ve yemek için tam zamanı, bu tabii 1. maddeyle de alakalı.

  • Cosplay

cosplays

Cadılar Bayramının popülaritesi elbette cosplay’in yükselişiyle de ilişkili. 15 yıl önce cosplayer’ların kostümlerini giyebileceği çok az etkinlik vardı. Şimdi ise neredeyse her hafta sonu ya bir animenin ya da bir video oyununun fanları cosplay etkinlikleri düzenliyorlar.

Geçtiğimiz 10 yılda otaku kültürünün patlamasıyla beraber cosplayer’lar kendi kreasyonlarını ve kostüm fikirlerini paylaşmak için can atıyorlar.

Yüzlerce anime, video oyunu, bilim kurgu filmleri, Hollywood uyarlamaları arasından, popüler kültüre ilgisi olan herkes kendine yakın bir karakter buluyor ve Japonya’da gittikçe popüler olan Cadılar Bayramı partileri bunu göstermenin en iyi yollarından biri olmuş durumda.

Japonya’da cosplayer’lar genel olarak Universal Stüdyoları’nın karakterlerini kullanıyorlar ama Cadılar Bayramı’nda böyle bir kural yok.

Japonya Cadılar Bayramı’nın korku unsurlarını tam olarak benimsemiş değil, bu etkinliği genel olarak eğlenmek ve şeker yemek amaçlı kutluyorlar.

Kaynak: Rocketnews24