Ultimate magazine theme for WordPress.

Hayao Miyazaki Tekrar Oscar Sahibi Oldu

Geçtiğimiz aylarda Sinema Sanatları ve Fen Bilimleri Akademisi tarafından yapılan oylamada onur ödüllerinin kimlere verileceği kararlaştırılmıştı.
İçlerinde Jean-Claude Carriére ve Maureen O’hara, Harry Belafonte gibi değerli isimlerinde de bulunduğu ödülü kazananlar listesinde Hayao Miyazaki de bulunuyordu.
Bu ödül, sinema ve fen alanında gösterilen katkıyı onurlandırmak amaçlı verilmekte olup, ömür boyu saklanacak bir başarıyı temsil etmekte.

73 yaşındaki direktör ve animasyon sanatçısının kariyerinde My Neighbor Totoro (1988), Princess Mononoke (1997) ve Spirited Away (2001) gibi eserlerinde de bulunduğu 20’nin üzerinde film bulunuyor.

Miyazaki daha önce Sprited Away(Ruhların Kaçışı) isimli filmiyle “En iyi Animasyon Oscar’ı”na da sahip olmuştu. Bunun yanı sıra Howl’s Moving castle ve The Wind Rises filmleri ile bu kategoride aday olmuş bir isim.
Pixar’ın sanat yönetmeni John Lasseter’ın Miyazaki’yi tanıtarak onurlandırdığı gecede, Lupin III: The Castle of the Cogliostro isimli yeni Miyazaki filminden de övgü ile bahsetti.

Pixar sanat yönetmeninin konuşmasının ardından, sahneye çıkan Miyazaki ilk kez bir akademi ödülünü kendisi almak için gelmişti. Verdiği açıklamada ise arkadaşı olan Lasseter’in davet ve ricasını kıramadığını belirtti.

oscar2__1

Ödülünü Lassetter’in elinden alan sanatçı, eşinin kendisi için çok şanslı olduğunu belirttiğini dile getirdi. Belki de kalem ve kağıt ile film yapabildiğimiz son çağın bir parçasıyız ve en azından son 50 yıldır memleketimizde bir savaş yok.
Fakat onu en mutlu kılanın, bu törene katılaran Maureen O’hara ile tanışabilmek olduğunu da söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Yorum