Ultimate magazine theme for WordPress.

GameX Dijital Oyun ve Eğlence Fuarı 2017 – Kısa Bir Bakış

GameX 2017

Türkiye’nin önemli oyun fuarlarından biri olan “GameX” her yıl olduğu gibi bu yılda oyun tutkunlarının karşısına çıkıyor.

Genel oyun fuarlarından biraz farklı bir yapıda olsa da ziyaretçiler çok ilgi ve rağbet gösteriyorlar. Bunu bu yılda görmüş oldum. League of Legends Türkiye Büyük Finali yazımı okuyanların aşina olacağı türde bir inceleme yazısı yazacağım. Fuarda yaşadıklarımı, röportajlarımı, olumlu ve olumsuz düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım. Yani bir nevi kişisel blog tadında bir yazı olacak. Öyle ise başlayalım :)

2015 Gamex
GameX 2015’ten bir hatıra

Fuar günü sabah erken kalkabilmek için çalar saatimi kurmuş ve hazırlıklarımı yapmıştım. Sadece ikinci gününe katılacağım için yanıma çok fazla miktarda para almamıştım ama gelin görün ki fuarda alınabilecek o kadar güzel oyun posterleri ve aksesuarlar vardı ki bu durum beni biraz üzmüştü.

GameX 2017 TÜYAP kongre merkezinde gerçekleştiriliyordu. Ulaşım biraz zordu haliyle, saat 10 gibi kapılar açılmış ve ziyaretçiler panelleri gezmeye başlamıştı. Açıkçası ben fuarın geniş ve büyük olacağını tahmin ediyordum, ancak yanılmışım. İki koridora yayılan paneller ve insanların oluşturduğu kalabalıktan yürüyecek yer yoktu resmen. Tabii tek olumsuz noktası bu değildi “GameX” fuarının. Genel olarak bir vurdumduymazlık vardı görevlilerde. Hatta bu durum o kadar abartılmıştı ki bir ara bir grup insan argo ve küfür içeren sözlerle ismini vermek istemediğim yayıncıya tezahürat ediyorlardı. Ziyaretçi kitlesinin küçük yaşlarda olduğunu biliyordum en azından bana söylenen buydu. Ancak böyle bir organizasyonun bu denli düzensiz ve kontrolsüz olacağını inanın aklımın ucundan bile geçirmiyordum.

Her neyse olumsuz düşüncelerimi sizlerle paylaştığıma göre artık cosplay kısmı ile ilgili yorumlarıma ve röportaj kısmına geçebiliriz. :)

GameX oyun fuarında çok fazla cosplayer olduğunu söylemeliyim. Hatta gezdiğiniz her panelde cosplay yapan insanlarla karşılaşmak mümkündü. Hemen yolda gördüğüm ve çok dikkatimi çeken cosplayerla röportaj yapmak istedim, kendisi League of Legends oyunundan bir karakter olan Miss Fortune‘ı canlandırıyordu. İsteğimi kırmadı ve başladık sohbete.

Öncelikle ismini ve cosplay macerasına nasıl başladığını sordum kendisine.

İsmim Melisa Akkuş, cosplay macerasına okuldan arkadaşlarımın davet etmesi ile başlamıştım. O zamanlar anime ve manga gibi şeylere çok meraklıydım. Daveti kabul edip gittiğimde ise herkesin çok güzel kostümler yaptığını gördüm. Kendi içimde bambaşka bir dünyaya yelken açıyormuş gibi hissettim.”

Devamında ise cosplay yapıp insanların karşısına çıktıktan sonra neler hissettiğini ve onların geri dönüşlerini sorduğumda şöyle cevapladı;

İnsanlar main karakterlerini görüp heyecanla fotoğraf çektirince çok mutlu oluyorum. Ziyaretçilerin benimle ilgilenmesi, fotoğraflarımızı paylaşmaları, beni övüp desteklemeleri sanırım cosplay hayatımda en çok sevdiğim kısım. Benim gelişmemi ve hevesimi daha çok artırıyorlar.

Son olarak ise cosplay yapmaya devam edip etmeyeceğini sordum. Tabii ki değerli okurlarımızı yani sizleri unutmayıp cosplay yapan veya cosplay yapmak isteyenler için tavsiyer aldım;

Cosplay yapmaya kesinlikle devam edeceğim. Bu işi yapmak benim için apayrı bir zevk. Cosplay yapmak isteyen veya cosplay denilen olguya merak sarmış kişilere ise tavsiyem asla bu işi yapmaktan korkmayın. Kimileri size çıkıp çok kötü yapmışsın dese bile asla yılmayın. Deneyerek ve videolar izleyerek yolunuza devam edin. Elbet bir yarışmada veya fuarda kendinizi göstereceksiniz.”

İşte böyle tatlı bir insandı kendileri. GameX 2017 hem grup hem de bireysel cosplay yarışmasındaki birinciliğinden dolayı kendisini ve takımını kutluyorum :)

Melisa Akkuş
Sensee Cosplay tarafından çekilmiş Gamex Bireysel Cosplay Yarışmasını aşağıda izleyebilirsiniz.

GameX 2017 Genel Görüşlerim

Fuar oldukça güzeldi. gerek katılımcılar gerek ziyaretçiler, geçmiş etkinliklerden ders alınmıştı. Ancak yeniden söylüyorum görevliler ve yetkililer biraz tutumsuz davranmışlardı. Bunun en iyi örneğini zaten yazıda belirtmiştim. Yaş kitlesi olarak maalesef düşük bir organizasyondu. Haliyle eğlencenin sınırı zaman zaman aşılıyordu ki bu da yarar değil zarar getiriyordu. Onun dışında dediğim gibi gayet güzel bir etkinlikti. Umarım gelecek “GameX” fuarlarında ve başka etkinliklerde oyun ve teknolojinin sadece çocuklar için olmadığı ve her kesime hitap ettiğini anlayabiliriz. Umarım oyun ve cosplay sanatının insanlar için gerekli olduğunu idrak edip ona göre seviyemizi belirleyebiliriz. Sevgi ile kalın değerli Cosplay Türkiye takipçileri…

Yazıda katkıda bulunanlar; 

Kerem Arabacıoğlu, Ahmet Bayır, Mert Aslantaş, Yusufcan Çınar, Doğukan Beydemir

Bağlantılar;

Nyx Cosplay İnstagram Adresi

GameX Resmi Site

Bir başka fuarda bir başka makale ile… Takipte kalın !


Yorum