Cosplay Türkiye

Fuar ve Etkinliklere Cosplayer Konuklar Davet Edilmeli

0

Zaman değişiyor ve yaşadığımız günde profesyonel fanlar biraz oksimoron bir tabir olacak ama amatör olarak iyi işler ortaya koyuyorlar. YouTuber’lar daha çok kendi yarattıkları içerikleri barındıran diğer yaratıcıların oyunlarını oynayarak videolardan milyonlar kazanıyorlar, hayranlar başarılı çizgi romanlar yayınlayabiliyorlar. Jessica Nigri’nin Facebook sayfasında 4 milyon hayranı ve 25,000 $’lık Patreon’dan gelen aylık bağışı var.

Hayranların bu yeni güçlü dünyasında, bir cosplayer bir toplantıda ünlü bir aktörden daha fazla konuk çekebiliyor. Pekii, neden pek çok insan bir cosplayer’ı bir toplantının konuğu olarak görmenin karşısında?

kamui cosplay 2
Kamui Cosplay

Cosplayerlar ve toplantılar arasındaki ilişki biraz ilginç. Cosplayer’lar genellikle küçük çizgi roman dükkanı etkinliğinden,  PAX Avustralya gibi her yıl düzenlenen  büyük etkinliklere, herhangi bir popüler kültür topluluğunda olabiliyorlar. Gerçek şu ki herhangi bir toplantının websitesine baktığınızda cosplay’in, renkli ve eğlenceli bir cazibe unsuru olarak listelendiğini görebilirsiniz.

Cosplay toplantılara değer katan bir unsur, neyin fanı olurlarsa olsunlar, toplantıya katılanlar için bir cazibe. Peki, insanlar neden bu değeri resmen kabul etmiyorlar?

kamui cosplay

Kamui Cosplay, bir blogta, bir hobi olarak cosplay’e başlamasının ardından profesyonel bir cosplayer’a dönüşme serüvenini anlatmış. O da diğer pek çok cosplayer gibi önce popüler kültür toplantılarına katılmış ardından da  cosplay panellerine ve atölyelerine ev sahipliği yapması için teklifler almış. Devam ettiği yıllar boyunca tuhaf birşey olmamış. Etkinlikleri öylesine popüler olmuş ki insanlar katılabilmek için bilet satın almaya başlamışlar.  Kamui şöyle söylüyor:

“Hiç cosplay konuğu olmayan bir toplantı organizatörü olarak neden onları davet etmediğimiz merak ediyorsunuzdur. Çünkü sonunda onlar, toplantıya katılan kostümlü herhangi birinden farklı görünmüyorlar. Çizgi roman etkinliğindeki cosplayerlar, tutkulu fanlar olmasına rağmen aynı zamanda geniş yetenekli, inanılmaz vasıflara sahip olmalılar ve katılımcıları eğlendirmeliler.”

Cosplay yapmak göründüğünden daha zor bir iş, hele bir toplantıda cosplay misafir olmak daha da zor. Aldıkları paranın karşılığını vermeleri gerekiyor ayrıca artık kendilerini diğer toplantı konukları gibi görmeleri ve bu yönde geliştirmeleri gerekiyor.

Cosplayer
Cosplayer

Oz Comic Con’un içerik sorumlusu Guy ‘Yug’ Blomberg bu konuda şunları söylüyor:

“Oz Comic-Con’a cosplayer bir konuk getirmek hayran kitlesi olan herhangi bir ünlüyü getirmek kadar doğal bir şey. Cosplay konuklar, toplantıya, yaratıcılık için tutku ve kültürü getiriyorlar, bu da toplumla etkileşime yansıyor.”

yaya han oz comic
OZ Comic-con davetlisi YAYA HAN

Kaynak: Kotaku