Cosplay Türkiye

E-Gameshow 2017 Notları – Gittik, Gördük, Eğlendik

0

Geçtiğimiz hafta 11-14 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da Hacettepe Kültür ve Kongre Merkezi’nde E-Gameshow 2017 fuarı düzenlendi. Fuarla ilgili izlenim ve tespitlerimize geçmeden önce bu tür fuarların önemine değinmek istiyorum. Ülkemiz son yıllarda bazı konularda yol kat etmiş olsa da, aslında olması gerektiği yerde değil. Ya da şöyle diyebiliriz; bizde dinamik genç bir nüfus var, Avrupa’da yaş ortalaması çok yükseldi o yüzden bize ihtiyaçları var diyoruz ya, o genç nüfus çalışmadığı, üretmediği için ülkemiz tam olarak olması gerektiği yerde. Biraz konudan uzaklaşacağız fakat sonunda E-Gameshow’a bağlayacağız merak etmeyin.

Bir ülkenin ekonomisi, zenginliği en büyük oranda ülkeye dışarıdan giren para ile bağlantılıdır. Dışarıdan para girişinin en büyük 2 ayağı da turizm ve ihracattır. Turizm ile ilgili ülkemizin izlediği politikayı az çok hepimiz biliyoruz ve konumuz da değil zaten. İhracata gelecek olursak, ülkemizde ihraç edeceğimiz doğal kaynaklarımız ne yazık ki kısıtlı. Bir kere petrol ülkesi değiliz. Kereste ve kömür gibi çok tüketilen kaynakları bile ithal ediyoruz. Tarım ürünlerini ihraç etmek için yine çalışma ön plana çıkıyor. Yani kaynaklarımız açısından baktığımızda, ülkece zenginleşmenin yolu Arap coğrafyasının uyguladığı politikalardan değil, Uzak Doğu ve Avrupa ülkelerinin politikalarından geçiyor; ihraç edeceğimiz ürünü öncelikle çalışarak üretmemiz gerekiyor. Bu ürün otomobilden mobilyaya her şey olabilir fakat yazılımlar, sermaye, iş gücü ve tecrübe anlamında en kolay ortaya konulabilir ürün olarak öne çıkıyor.

Şimdi Spotify‘dan Angry Birds‘e, Witcher‘dan, AutoCAD‘e, tüm dünyada kullanılan yazılım ve oyunların %5’inin ülkemizde üretildiğini veya ülkemizden çıktığını düşünün. Ya da aklınızda daha iyi canlanması için soldaki tabloya bir bakın. Toplam çalışan sayısı 300.000 olan en değerli 10 şirketimizin toplam piyasa değeri, 15.000 çalışanlı Adobe’un 66 milyar dolarlık değerine eşit. Yani hem çok çalışmamız gerekiyor, hem de doğru alanlarda doğru şekilde çalışmamız gerekiyor. İşte burada E-Gameshow gibi organizasyonların önemi artıyor. Zaten organizasyonun destekçileri arasında Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği(TOGED), Ankara Kalkınma Ajansı(ANKARAKA), KOSGEB, ODTÜ Teknokent, Hacettepe Teknokent, Bilkent Cyberpark’ın  ve Akıl ve Zeka oyunları Konfederasyonu gibi kuruluşlar da vardı.

Fuar hakkındaki izlenimlerimize gelecek olursak genel anlamda çok olumlu, eğlenceli ve faydalı bir fuar olduğunu söyleyebiliriz. Ne yazık ki talep olarak aynısını söylemek pek mümkün değil. Gelin farklı başlıklar altında fuar hakkındaki izlenimlerimize, biraz da yakın zamanda gerçekleşmiş olan Gaming İstanbul ile de kıyaslayarak göz atalım.

E-Gameshow 2017 Cosplay

Cosplay Türkiye olduğumuz için ilk olarak tabii ki cosplay’den bahsedeceğiz. Türkiye’de cosplay’e olan ilginin günden güne arttığını artık herkes kabul ediyor. Sokak Röportajları’nın çektiği video’da gösterdiğinin aksine özellikle oyun oynayan gençlerin cosplay’in anlamını bilmediklerini sanmıyorum. E-Gameshow‘da da amatör ve tecrübeli çok fazla cosplayer vardı. Özellikle juri üyeleri her gün giydikleri farklı kostümlerle fuara renk kattılar. Yine de kişisel görüşüm craft ve detay anlamında, özellikle de Gaming İstanbul ve yurt dışı örneklerle kıyaslandığında cosplaylar biraz zayıftı. Yarışma derecesi alanlar bile (siteyi taşlamasınlar, kişisel görüşümdür) bence vasat düzeydeydi. Bir de roleplay(rol yapma) yönünden birkaç istisna hariç (ör: Junkrat) genel olarak cosplayer’ların çoğu zayıftı ne yazık ki. Yarışmadaki sahne şovlarına da yansıdı bu. Arkadaşlar çok güzel bir iş yapıyorsunuz, çok fazla emek veriyorsunuz, biraz da özgüven kazanıp şovlarla dışarı yansıtırsanız emeğinizin değerini katlarsınız.

E-Gameshow 2017 Etkinlikler

E-Gameshow’un en iddialı olduğu konu etkinlik çeşitliliğiydi. Organizatör firmadan Yalın Kuleyin‘in de, kendisine selam olsun, en çok vurgu yaptığı şey etkinlik sayısıydı. Gerçekten de sözlerinde durdular ve LARP’lardan (Live Action Role Play) atölyelere, gösterilerden yarışmalara, turnuvalardan konserlere, alışılmış fuar kafasının aksine, her gün gidilebilir bir organizasyona imza attılar.

Burada konferanslara ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Fuar bünyesinde, Türkiye – AB Katılım Öncesi Mali İşbirliği kapsamında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yunanistan Avrupa Kamu Hukuku Merkezi ve Danimarka Patent ve Marka Ofisi tarafından ortaklaşa yürütülen “Telif Haklarına Dayalı Kreatif Endüstrilerin Teşvik Edilmesi odaklı olarak Türkiye Telif Hakları Sisteminin Güçlendirilmesi” konulu konferans gerçekleşti. Yani bu kadar ciddi bir programı fuar bünyesine katabilmek şans mıydı yoksa ciddi bir lobi çalışması mıydı bilinmez ama Türk Oyun Dünyası profesyonellerinin de katılabilmesi açısından son derece olumluydu. Yurt içi ve yurt dışından, telif hakları hukuku konusundan uzman çok değerli konuşmacıların katıldığı bu konferans fuarın değerini gözümüzde katladı. Bunun dışında “influencer”ların, Türk oyun geliştiricilerinin ve basının da katıldığı çok faydalı konferanslar gerçekleşti. Konuşmaların içeriği ve telif haklarıyla ilgili sorularınız olursa yorum bölümünde yazarsanız cevaplamaya çalışırız.

E-Gameshow 2017 Katılımcılar – Standlar

Fuarın zayıf kaldığı noktalardan biri ne yazık ki katılımcılardı. Türkiye şartlarına bir de Ankara şartları eklenince kaçınılmaz olduğunu düşünsek de gönül isterdi ki en azından Gaming İstanbul’daki kadar katılımcı olsun. Fakat Aral Game’in bile stand açmadığı bir oyun fuarından bahsediyoruz. Küçük çaptaki standların sayısı her ne kadar umut vaat edici olsa da (bkz. CD Projeckt’ilk E3 standı), Türkiye’deki az sayıda oyun otoritesi ve elektronik firmasının katılmaması can sıkıcı. Umarız bu durum fuar organizatörlerinin şevkini ve maddi beklentilerini sarsmamıştır.

E-Gameshow 2017 – Mekan, Konum, Ulaşım – E-Gameshow Nerede?

Hacettepe Kültür ve Kongre Merkezi ilk duyurulduğunda pek çok kişinin aklında soru işaretleri yarattı. ne de olsa önceki yıl organizasyon ATO Congresium‘da yapılmıştı. Congresium ulaşılması kolay, çevresindeki alışveriş merkezleri itibariyle de ayakaltı sayılabilecek bir mekandı. Hacettepe Beytepe Kampüsü ise öğrencilerinin bile ulaşmakta zorlandığı bir yer. Fakat organizatörler metro durağı ile KKM arasında ulaşımı sağlayarak bunun da üstesinden geldiler. Hacettepe KKM Congresium‘dan daha büyük bir alana sahip olduğu için organizasyonun altından rahatlıkla kalktı, yukarıda bahsettiğimiz gibi bir sorun yaşanmasaydı ve daha çok katılımcı olsaydı da rahatlıkla kalkabilirdi diye tahmin ediyoruz. Ana sahnenin olduğu salon ziyadesiyle büyüktü ve Cosplay Yarışması gibi etkinlikler izleyiciler tarafından rahatlıkla takip edilebildi. Tabii ki her organizasyonda olabileceği gibi sıkıntılar yaşanmadı değil. Mesela Multiplayer ekibi, ilk olarak küçük salonda söyleşi yapacaktı fakat katılmak isteyen sayısı çok fazla olunca, normal plan dahilinde olmamasına rağmen, biraz da şans eseri oluşan bir boşlukta ana sahneye geçerek söyleşilerine devam ettiler. Anlayış çözüm üretme odaklı olunca, haliyle biz de kimseden “böyle rezalet mi olur” nidalarının yükseldiğini duymadık.

Bunların dışında yine konum sayesinde, fuarda geçerken “burada ne varmış” diye gelen boş bir kalabalık oluşmadı. Hemen hemen tüm ziyaretçiler stantlarla, oyunlarla ve etkinliklerle ilgiliydi. Özellikle cumartesi günü çok fazla ziyaretçi olmasına rağmen rahatsız edici ve boğucu bir ortam hiç oluşmadı. Yine stantların müzikleri makul seviyelerdeydi ve insanların birbirleriyle konuşmalarına bir engel teşkil etmiyordu.

E-Gameshow 2017 Genel Görüş

Genel olarak çok olumlu bir havada geçen 4 günlük E-Gameshow Oyun Yazılım ve Donanımları Fuarı, umarız önümüzdeki yıllarda da çıtasını yükselterek yapılmaya devam eder. Oyunların, sadece oyun, anime ve cosplay severler olarak değil, Türkiye’nin içinde bulunduğumuz dünyada kendi yerini sağlamlaştırması açısından da, adı sırf oyun olduğu için ciddiye alınmadığı anlayıştan çıkılarak yetkililer tarafından önemli bir kanal olarak görülmesi ise en büyük dileğimiz. Sonuçta 2015 yılında 464 milyon dolarken 2016 yılında 755 milyon dolara yükselerek %62 büyümüş bir pazardan bahsediyoruz. Bu hesaba dolar kuru oyun fiyatı ilişkisini katmıyoruz bile. Böyle hızlı büyüyen ve büyümeye de devam edecek olan pazar, hem yatırımcı, hem de iş ve istihdam potansiyeli açısından büyük bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirirsek hem Türkiye’de meslek ve kariyer seçimi anlamındaki bedbaht çıkmazı biraz olsun genişletmiş oluruz hem de ülke kalkınması anlamında şu ana kadar olandan daha hızlı yol kat edebiliriz. Otoritelere ve kariyer planlaması yapan arkadaşlarımıza da duyurulur.

 

Fotoğraflar: E-Game Show