Dünya’nın En Eşitlikçi Sporu; Quidditch !

50
Eğer bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen alt kültür ile ilgili bir insansınız. Hele bir de Harry Potter seviyorsanız, sizi bu yazının devamını okumaya davet ediyorum!

Kendinize bir hobi arıyorsanız ve ”Biraz da eğlenelim ama ya.” diyorsanız, bu spor tam size göre; Quidditch!

Öncelikle biraz nasıl başladığından söz etmek istiyorum. İlk film çıktıktan yaklaşık 2 yıl sonra, Amerika’da bir grup genç çıkıp diyor ki; ”Biz bu Quidditch’i oynarız.” Cidden de oynuyorlar. Zamanla tüm dünyaya yayılan oyun 2013 yılında ülkemizde ilk kez ODTÜ’de oynanıyor. ODTÜ Hippogriffs, ilk Türk takımı. Hippo’nun ardından yine ODTU’de Unicorns ve Phoenix olmak üzere 2 takım daha kuruluyor, Quidditch Derneği kuruluyor ve Quidditch birden patlıyor! Şu an Türkiye’de 20’ye yakın takım var, bazıları kurulma aşamasında. Eğer oynamak istiyorsanız, şehrinizde bulunması yeterli çünkü her ne kadar üniversite takımları olsa da profesyonel bir spor olmadığı için dışarıdan da katılabiliyorsunuz. Peki hangi şehirlerde, üniversitelerde var?

ANKARA

ODTU- Hippogriffs, Unicorns, Minicorns, Ponicorns.

Hacettepe- Phoenix, Shades.

Bilkent- Foxes

Gazi- Black Bears

İSTANBUL

ITU- Honeybees, Zombees, Bumblebees.

Boğaziçi- Centaurs, Renegades

Işık Üniversitesi- Death Eaters

Bilgi Üniversitesi- Crows

BURSA

Uludağ Üniversitesi- Aragog’s, Basilisk

İZMİR

Dokuz Eylül- Kurulma Aşamasında.

Ege Tıp- Aegean Dragons

Takımlar bu şekilde. Ülkemizde şuan Türkiye Ligi, Türkiye Kupası ve İntergalaktik Kupası var. Bunlara ek olarak Avrupa Kupası ve Dünya Kupası’na da katılıyoruz!

Peki şehrinizde var, oynamak da istersiniz ama nasıl oynayacaksınız?

Quidditch nasıl oynanır?

Oyunun sistemi az çok kitaptaki gibi. Süpürgelerimize biniyoruz, 7 kişilik takımlar halinde oynuyoruz. 3 Kovalayıcı, 2 Vurucu, 1 Tutucu ve 1 Arayıcı’dan oluşan takımların üçer tane hoop’u (kale) var. Kovalayıcı iseniz, Quaffle topunu rakibin hooplarından birinden geçiriyor ve sayı yapıyorsunuz. (10 puan) Vurucu iseniz, Sahadaki 3 Bludger’dan birini elinizde tutup, rakibe gelişine sallıyorsunuz. (Mümkünse gelişine sallamayın, takımınızın iyiliği adına yani ^^) Eğer tutucu iseniz, bir nevi kalecisiniz ve hoopunuzu koruyorsunuz. Ve eğer bir arayıcı iseniz, 17. dakikada sahaya giren Snitch’i yakalayıp oyunu bitiriyorsunuz. (30 puan)

Bir oyun ortalama 30-40 dakika sürüyor. Yaşınızın, cinsiyetinizin, boyunuzun ya da kilonuzun hiç bir önemi yok. Bir Quidditch atasözü der ki; ”All hoops are equal!”

Quidditch takımı

Merak ettikleriniz için bana ulaşabilir, şehrinizdeki takımlarla iletişim kurmak için ise bağlantı linklerine tıklayabilirsiniz!

Yorum