Cosplay Türkiye

Cosplay Türkiye Desteği İle İzmirCon ’16 Cosplay Yarışması

0

Bu yıl “Bozkır” teması ile gerçekleşecek olan İzmir’in Alt Kültür Fuarı İzmirCon, düzenleyeceği cosplay yarışması için Cosplay Türkiye desteğini alacak.

Ülkemizde az sayıda olan bu tür etkinliklerde önemli bir yere sahip olan İzmirCon’da ilk kez Cosplay Türkiye olarak yer alacağız.

İzmirCon

İzmirCon ’16 Cosplay yarışması Kuralları

1. Cosplay Türkiye olarak hizmet sunduğumuz etkinliklerde ve organize ettiğimiz yarışmalarda belli bir denge, adil puanlama ve Cosplay’in gelişmesine yönelik çaba ile hareket etmekteyiz. Dünyada ve ülkemizde yapılan organizasyonları da bu gözle takip etmekteyiz. Kurallarımız ve kategorileri belirlerken genele göre davranmakta ve yer aldığımız her projede belli bir standardı yakalamayı hedeflemekteyiz.

2. Kategoriler hakkındaysa genel olarak yapılan Cosplay’lerin kıyaslanabileceği başlıklar (anime,manga, çizgi romanın dikiş ağırlıklı, filmlerin, oyunların craft ağırlıklı, dizi, filmlerin roleplay ağırlıklı gibi genellemeler) daha adil olmakta, performans veya yeteneğe dayalı detay başlıkların (karaktere benzerlik,makyaj, craft, dikiş, en iyi roleplay gibi genellemeler) daha jüriye özel olduğunu düşünmekteyiz. Jüri ortak karar ile en iyi performansı seçmek isterse bu konuda özgür olmakla beraber Cosplay başlığında en iyi performans ödülü olmasını adil bulmamaktayız.

3. Özgün karakter tasarımları tasarım açısından sonsuz olanak sağladığı için puanlama çok zor yapılmaktadır. Cosplay bir karakterin baz alınarak üç boyutlu hayata geçirilmesi ise; belirli kıstaslara göre puanlama yapılabilmektedir ancak özgün karakterlerde bu mümkün değildir. Puanlanmanın daha dengeli olması için özgün karakteri tema ile sınırlıyoruz. Temaya (şaman) uygun olduğu müddetçe karakteri istediğiniz gibi tasarlamakta özgürsünüz.

4. Etkinlik yaş sınırlamasında bireysel Cosplay yarışmasında 2001 yılı ve öncesinde doğanlar yarışmaya katılabilecektir. Grup Cosplay yarışmasında yaş sınırı yoktur.

5. Etkinlik alanı kongre merkezi olduğu için hayvan girişi zaten yasak olmakla beraber, katılımcılarında fobi ve alerji gibi hassas durumlarını göz önüne alarak sahne performansına yardımcı evcil hayvan getirilmesi yasaktır.

6. Cosplay’de bireysel yarışmacı sahne kareografisini sadece kendi olacak şekilde ayarlamalıdır. Roleplay’e dahil edilen her bir kişi puanlamaya girmese de şovu bireysellikten çıkarır. Teknik ekipmana destek için çıkarılan kişi ile roleplay’e destek için çıkarılan kişi aynı değildir. Haksız rekabeti önlemek için roleplay’e dahil edilen kişi sayısı bir ile sınırlıdır.

7. Etkinlik kategorilerinin ödül sayısı Cosplay Türkiye tarafından belirlenmemektedir. Her kategoride kaçar ödül verileceği, İzmirCon tarafından belirlenip açıklanacaktır ve eğer jüri özel bir ödül vermek isterse bu tamamen jürinin insiyatifinde olacaktır.

Not: Tematik yarışma Pazar gününe alınmıştır.

Yarışma jürilerinin kim olduğunu merak edenler için kısa tanıtımları aşağıda

HAGANE 

hagane izmircon
Foto: Onurcan Erdem https://www.facebook.com/optimusvisualarts/

Deniz Kanmaz ve Miray Songün. Bu iki kişilik cosplay ekibi 3 yıldır kostümlerini beraber yaparak bu hobiye birlikte emek vermekteler.

Deniz 5, Miray 6 yıldır cosplay dünyasının içinde olup, craft, dikiş, peruk şekillendirme alanlarına oldukça hakim iki başarılı cosplayer.

Geçen yıl da İzmirCon’un jüri kadrosunda yer almış HAGANE ekibi, 3 yıldır çeşitli fuarlarda ve etkinliklerde görev alıp profesyonel olarak cosplay yapmaktadırlar.  Ayrıca cosplay etkinliklerinde çeşitli ödüller ile evlerini süslediklerini de ekleyelim. Bu hobiyle yatıp, bu hobiyle kalkmaktadırlar.

Migraine Design

melis taze
Fotoğraf: Yasemin Karaca https://www.facebook.com/yaseminkaracaphoto/

Melis Taze: 5 yıldır düzenli olarak cosplay yapmakla kalmayıp, çeşitli fuar alanlarında görev almakta, kurumsal şirketler için kostüm üreten bir cosplayer. Genel olarak el işçiliğini sevdiğinden ahşap ürünler, mumlar, takılar üretmekte ve şu anda kendi gelinliği üzerinde çalışmaktadır.

Kendisi Uluslararası Pagan Federasyonu Türkiye Kolu kurucu üyelerindendir. Asatru inancını koyu şekilde takip eder, her akşam sunağında dua eder. Çeşitli etkinliklerde jürilik yapmıştır. Ayrıca çeşitli dal ve derecelerde ödülleri bulunmaktadır. Güncel olarak 1 kedi, 3 guine pig ve bir nişanlı ile aynı evi paylaşmaktadır. :)

Enhar Güreşçi

enhar
Foto: Onurcan Erdem https://www.facebook.com/optimusvisualarts/

Meg Cosplay olarak Ensar Güreşçi ile birlikte 2 yıldır cosplay ile uğraşmakta ve son 1 yıldır bunu meslek olarak icra etmekte olan bir cosplayer. Evinin bir odasını atölyeye çevirip çalışmalarını orada gerçekleştirmektedir. Birçok fuar ve etkinlikte görev alıp Redbull, Riot Games, Netmarble, Gamesatış ve bunlar gibi birçok firmaya sipariş üzerine kostüm, dekor vs. hazırlamakta olduğunu da belirtelim.

2 yıl içerisinde katıldığı 9 yarışmanın 8’inde derece almış olması ne denli başarılı olduğunu gösteriyor. Daha önce İstanbul etkinlikleri olan GFA ve Icon’da jürilik görevinde bulundu. Hedefi Dünya standartlarında kostümler üretmek olup, bu yolda öğrenmesi gereken çok şey olduğuna inanıyor.

İzmir

İzmircon  Facebook sayfası
İzmircon ’16 Etkinlik sayfası