Can Dostum – (Intouchables) Film İncelemesi

132

Can Dostum

2 Kasım 2011 tarihinde vizyona giren ve daha ilk hafta gişe rekoru kırmış filmin konusu “gerçek dostluğa” dayanıyor. Yönetmenliğini Oliver Nakache ve Eric Toledano, başrollerini ise François Cluzet ve Omar Sy‘ın yapmış olduğu bu film önemli eleştirmenlerden iyi notlar almıştır. Gerçek bir hikayeden esinlenerek kurgulanmış ve komedi-drama türünü çok iyi bir şekilde yansıtmıştır. İsterseniz filmin içeriğinden biraz bahsedelim.

Intouchables

Hapisten yeni çıkmış biri olan Driss, geçinebilmek ve ailesine bakabilmek için iş arayışına girmiştir. Fransa’nın Londra şehrinde bir siyahi mahallesinde yaşayan Driss, Philippe adında zengin bir adamın bakıcılığını yapmak için başvuruda bulunmuştur. Philippe sakat birisidir. Yamaç paraşütü yaparken bir kaza geçirmiş ve boynundan aşağısı felç olmuştur. Kendisine adeta kolu ve bacağı gibi bakabilecek birisini aramaktadır, bir sürü insan gelir ama hiç birini kabul etmez çünkü hepsi ya paraya yada lükse önem vermiştir. Philippe kendisine “merhamet” göstermeyecek birisini aramaktadır ve o kişide Driss olacaktır. Samimi ve esprili biri olan Driss, başvuru sırasında yapmış olduğu espriler ve kararlılığı ile Philippe’i etkilemeyi başarmıştır. Driss’e, “bunu yapabilir misin ? Bahse girerim ikinci gün pes edeceksin” demiş ve ona bir haftalık deneme süresi teklif etmiştir. Driss deneme süresini oldukça başarılı bir şekilde geçirmiş ve işi almaya hak kazanmış. Artık Philippe’in bakıcılığını yapacak ve birlikte oldukça maceralı zamanlar geçireceklerdir.

Eşi benzeri olmayan bu dostluk hikayesinin en çarpıcı yanı ise gerçek hayat öyküsünden esinlenilmiş olmasıdır.

Intouchables

Arkadaşlarınızın ve dostlarınızın kıymetini bilin, sevdiklerinizin her zaman yanında olun :)

Bir başka incelemede görüşmek üzere…


Son Not Ve Bağlantılar

Açıkçası filmi izlerken hem güldüm hem hüzünlendim diyebilirim. Özellikle ırkçılık ve dostluk konuları çok çarpıcı bir şekilde vurgulanmış. Bir çok ödüle aday gösterilmiş. Driss rolünü canlandıran Omar Sy’ın En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü almış olması filmin başarısını da kanıtlıyor. Ayrıca belirtmek isterim, $9.500.000 bütçe ile çekilmiş ve $426.588.510 hasılat elde etmiştir.

Can Dostum Wikipedia

IMBD Can Dostum


Yorum