Cosplay Türkiye

“Hayal Kurmazsam Yaşamanın Bir Anlamı Kalmıyor” Bastet Cosplay Röportajı

0

‘2017 Gaming İstanbul Cosplay Yarışması’nda “Jüri Özel Ödülü” alan ve kısa zamanda büyük işler başaran Nurbike Erbek’le röportaj yapma fırsatı yakaladım. Sizler için sorduk bu fırsatı kaçırmayın !

Merhaba. Bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için çok teşekkürler.

-Rica ederim, ben teşekkür ederim.İlk olarak her yeni cosplayer’ın merak edeceği bir soru; Cosplay’e ne zaman ve neden başladınız? Sizi bu hobiye iten neydi?

-Cosplay olarak tanımladığımız, bir karaktere bürünüp onun gibi giyinme veya davranma olayı aslında benim için pek geriye dayanıyor. Yaklaşık beş altı yaşlarındayken CATS müzikaline saplantılıydım ve evde kedi makyajı ve eşofman altına sıkıştırdığım kuyruğumla gezmeye bayılırdım. Kendimi hayalimde canlanan dünyaların içinde hissetmek, onların bir parçası olmak vazgeçilemez bir dürtüydü. Eğer bir korsan olmak istersem korsan olurdum. Hatta kendimi çok kaptırıp odamın içini bir güverte gibi görmeye başladığım için, tırmandığım gardırobun üzerime düşüp kolumu kırdığı da olmuştur. Neyse çocukken bunların bir ada ihtiyacı yoktu zaten, büyüdüğümde de karakter canlandırmaları yapmaya devam ettim. Cosplay’den habersiz olduğum için evde ve okulda(evet) tek başıma yapıyordum bu işleri. Sonra bir arkadaşımdan bunun aslında yaygın bir hobi olduğunu ve adına da cosplay dendiğini öğrendim. Ben cosplay etkinliklerinin Türkiye boyutunu öğreneli en fazla üç yıl olmuştur. Tam da o sıralar bir etkinlik yaklaşıyordu, ben de önceden hazırlamakta olduğum Loki ‘craft’larını bitirip katıldım etkinliğe. Sanırım en büyük sebep dört beş saatliğine gerçekten Loki olabilmekti.

Peki bu hobiye başladığınız için memnun musunuz veya hiç pişmanlık duydunuz mu?

-Memnun veya pişman değilim. Ben sanatla uğraşmayı, bir şeyler üretmeyi kendim için vazgeçilmez olarak görüyorum. Eğer bir şeyler üretmezsem, hayal kurmazsam yaşamanın pek bir anlamı kalmıyor benim için. Cosplay’de benim birden fazla hobimi aynı anda kullanabilmemi sağlıyor aslında. Bunu da bir sanat dalı olarak görüyorum. Zamanla başka dallara ağırlık verebilirim, son zamanlarda cosplay’e ağırlık verdiğim gibi. Tercih meselesi… Ama pişman değilim kesinlikle.

Bastet Cosplay – Loki (Marvel)


İçinize en çok sinen kostümünüz/cosplay’iniz nedir, neden?

-Sylvanas Windrunner. Kostümü yapma süreci gerçekten beni çok geliştirdi ve kendimi daha önce hiçbir kostümde olmadığı kadar gösterme şansı bulduğumu düşünüyorum. Şimdiye kadar yaptıklarım arasında da kendimi en çok özdeşleştirdiğim, canlandırmaktan da en çok gurur duyduğum karakterdi. Ne zaman zora düşsem kendime “Sylvanas olsa ne yapardı? Pes etmezdi!” şeklinde motivasyonlarda bulundum. Ha, bir de plan programa öncelik verdim bu çalışmamda. Onun çok faydası oldu, herkese önereceğim şey bu. Kostümün her adımını takviminize bölün ve ertelemeyin.
Yakın zamanda 9gag ve pinterest sayfalarında fotoğrafiniz paylaşıldı, nasıl hissediyorsunuz?
Seviniyorum, ama bir yandan da üzülüyorum çünkü bu tip platformlarda paylaşılsa da işlerimi paylaştığım Facebook sayfamdan bihaber kalıyorlar. Yine de dünya çapında ilgi görmek fevkalade bir his. Keşke CV’me 9gag’de aldığım likeları ve tumblr repostlarını koyabilsem.

Bastet Cosplay – Winter Soldier(Marvel)
Bastet Cosplay – Slyvanas Windrunner

Ev yapımı mı yoksa satın alınmış veya başkasına yaptırılmış kostümleri mi tercih ediyorsunuz?

-Daha önce bir kez kostüm yaptırdım. O da dikişi elde dikilmesi imkansız olan bir anime karakteriydi. Onun dışında bütün kostümlerimi dikişi dahil kendim hazırlıyorum. Elde dikmem gerekse bile.

Tek başınıza mı yoksa bir grup ile mi çalışmayı tercih edersiniz?

-Ben genelde işimi yalnız icra etmeyi tercih ederim. Ama gerçekten çok yardıma ihtiyacım olup da, bu “yalnızlık” alışkanlığım yüzünden yardım bulamadığım çok oluyor.  Daha bugün bir ekibim olsa güzel olurdu diye düşündüm. Ancak bu sefer ortaya çıkan şey konusunda bu kadar öznel bir gurur duyabilir miydim, içim rahatça sahiplenebilir miydim bilmiyorum. Sonuçta birkaç kişinin emeğini taşıyan bir yüz olmak pek de cazip görünmüyor. Belki ileride 😛

En pahalı ve en ucuz kostüm projeniz neler?

-Ben maddi harcamaların net hesabını tutmuyorum ama tahminen Kerrigan olmuştur. Sylvanas’la yarışabilirler o konuda. En ucuzu ise ilk çalışmam Loki olmalı.

Bastet Cosplay – Kerrigan (Starcraft)

İlk cosplay içerikli etkinliğiniz hangisiydi ve ne kostüm giymiştiniz?

-Torucon ’15. Loki.

Giyerken acı veren veyahut rahatsız eden cosplay çalışmalarınız var mı? Cosplay için bu tarz acıları çekmeye hazır mısınız?
-Olmaz mı ? Gerçi benim rahatsızlık çektiğim kostümler iki üç taneyi geçmez. Yeni sayılırım sonuçta cosplay çalışmalarımın çok kabarık bir listesi yok. Ama içlerinde bir tanesi var ki yapım sırasından giyimine kadar işkence çektim, ahaha. Sarah f**cking Kerrigan. Hazır olsam da olmasam da, bu acıları çekmeye razıyım. Ama bundan sonra biraz daha dikkat edeceğim, keyfime düşkün olacağım. 😛

Yaptığınız cosplayler arasında favoriniz nedir?

-Sylvanas.

Yapmayı en çok istediğiniz, hayaliniz sayılabilecek bir karakter var mı? Varsa hangisi?

-Pek çok var.

Bastet Cosplay

Başkalarının cosplay’leri arasından favoriniz sayılabilecek bir cosplay var mı?

-Bu sorudan kaçabiliyor muyuz? En sevdiğim şarkıları seçmek gibi, kesin unuttuğum bir tane olacak. Arkadaşlarım kırılacak vesaire. O yüzden oku dışarı yönelteyim ben. Alyson Tabitha’nın yaptığı her cosplay’i çoook seviyorum. Favorim o.

Birisi size cosplay’inizi sevdiğini veya nefret ettiğini söylediğinde tepkileriniz ne oluyor?

-Birinin bana yaptığım cosplayden nefret ettiğini söylemesinin nasıl bir iyi amacı olabilir? Eleştirileri de eğer sorduysam veya gerçekten gelişmem amaçlıysa kabul ediyorum. Dilek şikayet kutusu değilim sonuçta… Şaka şaka (kısmen). Tabii insanlardan iyi şeyler duyduğum zaman gerçekten çok mutlu oluyorum. Beni en çok teşvik eden şeylerden biri aldığım geri dönütler.

Bastet Cosplay – Widowmaker (Overwatch)

Eğitim videoları çekmeyi düşünüyor musun?

-Düşünüyorum, çok düşünüyorum, güzel düşünüyorum  Ancak yeterli ekipmanım yok maalesef.

Diğer cosplayler için söylemek istediğiniz bir şeyler var mı? Birkaç öneri belki?

-Plan yapmayın, aksiyona geçin. Her kafanıza esen cosplay planını listeye eklerseniz sonuçta elinizde büyük bir kargaşayla kalırsınız. Yani öncelikli olarak başlayacağınız kostümler olsun ve onları nasıl yapacağınızı, süreçte neler yaşayıp nerelerde zorluk çekeceğinize dair bir fikriniz oluşana kadar araştırın. Belki vazgeçersiniz. Değmeyeceğine karar verirsiniz. Hiç belli olmaz. Hah, tamam ben bunu yapacağım dediğiniz zaman da yapmanız gereken şey yine bir plan oluşturmak. Craft varsa craft, dikiş varsa dikiş, makyajından role-play’ine, video düzenlemesine kadar her adımın kendine ayrılmış bir vakti olmalı. Böylece etkinlik sayfalarına “Yetiştirebilirsem Ywuaosakoneko Chimuroamro yapacağım ” yerine KESİN YAPIYORUM BEKLEYİN diyebilirsiniz, ehm… Tabii her şey yolunda giderse, umarım.
Sonracığıma, boyamaya özen gösterin. Gerçekten boyama çok önemli, makyaj gibi. Makyajsız cosplay yapıyor musunuz? Hataları çok gizleyen ve gösteriş katan bir aşama boyamak. Vakit harcanmalı kesinlikle son ana bırakılmamalı.
Kostümü kesinlikle etkinlikten önce prova edin, craft’ların bağlantıları rahat mı, dağılacak gibi mi, onarıma ihtiyacı var mı iyice gözden geçirin.
İnsanların her zaman önce bütüne, sonra detaylara baktığını unutmayın. Detaylarda kaybolup, bütünden eksikler bırakmayın.
Yapım aşamalarını kaydedin, öğrendiklerinizi hatırlamanıza ve emeğinizi belgelemenize yardımcı olur.

Bastet Cosplay – Akali (League of Legends)

Cosplay malzemeleri açısından nereyi tercih ediyorsunuz, okuyuculara önerebileceğiniz yerler var mı?

-Ben evime yakın küçük küçük dükkânları tercih ediyorum. Biraz üşengeç bir insanım, kalkıp Kızılay’a gitmek çok zor geliyor. Tabii eva almak için Kurtuluş metrosuna düşüyoruz mecbur. Hakikat kırtasiye meşhur, zaten Ankara’da fazla seçenek yok pek. Kırtasiyeler, hırdavatçılar sizin dostunuz, onları sevin, onlardan alışveriş yapın. Büyük ve pahalı yerlerden mecbur olmadıkça kaçının. Çoğumuz öğrenciyiz sonuçta.

Gaming İstanbul cosplay yarışmasında juri özel ödülü aldın hislerini düşüncelerini alalım :)?

-GİST’te Türkiye’nin en iyisi diyebileceğim cosplayer’larla aynı yarışmada bulunup üstelik bir de ödül kazanmak çok gurur vericiydi. Jüriye kıyasla, insanların gözünde kazanılan değer daha önemli benim için. Aldığım destek ve güzel yorumlar için minnettarım. Yanımda olan herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Gaming İstanbul 2017 Cosplay Yarışması Sahnesi

Son olarak neden Bastet?
-Mısır mitolojisine hep çok ilgiliydim, çocukken bu konuyla ilgili bir sürü kitabım vardı. Bast(Bastet) de o zamanlardan kalma favori tanrıçalarımdan bir tanesi. Nedense Anubis ve Bastet’i pek severdim. Çok da bir anlamı yok aslında cosplay adım olarak kullanmamın açıkçası. Okunuşunu seviyorum kendisini seviyorum, öyle. Hehe. :)

Kendisine içten,samimi ve güzel röportajı için çok teşekkür ediyorum.
Bastet Cosplay’i yani Nurbike’yi takip etmek istiyorsanız buraya tıklayarak Facebook sayfasına gidebilirsiniz.