Cosplay Türkiye

Japon Avukat Uyardı: Başkasına Cosplay Kostümü Yapmak Hak İhlali Sayılır

0

Yaklaşık bir hafta içinde cosplayer’ların favori tatili olan Cadılar Bayramı’nın zamanı gelecek. Milyonlarca insan, özellikle giderek artan bir sayıyla Japonlar, kostümleriyle sokaklarda dolaşacaklar. (Bu arada bizim de Cadılar Bayramı etkinliğimiz olacak. Kaçırmak istemiyorsanız, buraya tıklayıp etkinlik sayfasına gidebilirsiniz)Ama bu aktivitelerin bazıları Japon yasalarına aykırı olabilir.

Derin bir oh çekebilirsiniz! Bizim ülkede bu tür yasaların çıkması şimdilik biraz zor gibi.

Von-Katz-Ursula-Cosplay

Soru – cevap sitesi Oshiete! goo, Toranomon Kanun ve Patent Ofisinden avukat Yūji Ōkuma’ya anime karakterleri gibi giyinmenin telif haklarını ihlal edip etmediğini sordu. Ōkuma, yasalarca belirlenen maddelere göre uyarlama ve kopya haklarının ihlal edildiğini söyledi ve cosplayer’ları uyardı;

“Cosplayer’ların kendileri için kostüm yapmaları “kişisel ve özel kullanım için üretim”olacağından bunda bir ihlal söz konusu değil. Fakat arkadaşlara kostüm yapmak ya da bir firmadan kostüm sipariş etmek “kişisel ve özel kullanım” olarak değerlendirilmez ve bu hak ihlali olur. Cosplayer’ların taklit edecekleri karakterlerin haklarına kimin sahip olduğunu iyice araştırması ve izin alması gerekiyor fakat bu aceleyle yapılabilecek bir iş değil, zamana ihtiyaçları olabilir.”

Bu konuda daha fazla bilgi ve içerik görmek için Sea Thordsen’in The Law of Anime (Animenin Kanunu) yazısına göz atabilirsiniz.

Kaynak: Oshiete! goo