Ultimate magazine theme for WordPress.

Apple Konferansı ve Öne Çıkanlar

Her alanda belli markalar vardır ki, affedersiniz ama içine etseler dahi haberleri yapılır. Telefon alanında Samsung, LG ve Apple bunların başında gelir. Özellikle Apple. iShit esprisini bir yere dayandırmam gerekiyordu sonuçta.

apple watch
apple watch

Dün Apple en büyük etkinliklerinden biri olan “Apple Konferansı“nı düzenledi. Sürprizler daha girişte başlamış. Açılışında Apple Watch’a getirilen yeniliklerden bahsedilmiş. Bu özelliklerden biri olan nabız ölçer ile hamile kadınların bebeklerinin bile nabzını ölçebilirsiniz. Tamam şu an bunu okuyan çoğu kişi hamile olmayabilir ama elbet bir gün olacaksınız (hepiniz!). Ayrıca watchOS2 yazılımını 16 Eylül‘den itibaren vermeye başlayacaklarmış. -mış kullanıyorum çünkü orada değildim! Neyse zaten Apple sevmem ben. (Viva la Microsoft!)

Sırada biraz daha ele avuca oturan bir şey var. Evet yeni iPad olan iPad Pro. 12.9 inç, 5.6 milyon piksel içeren ve 2732 x 2048 çözünürlüğe sahip olan (abovv benim televizyon bu kadar özelliğe sahip değil hem bu kalitede yayın yok ki) bu model 32GB ya da  128GB  hafıza ile satılacak yani biri 799 diğer 949 Dolar. Ben olsam 128GB olanı alırdım. Hazır ağzınız sulanmışken bir de görsel atayım mı? Atayım bari (muhahahaha).maxresdefault

Bitti mi? Bitmedi. Biliyorsunuz ki Apple televizyon konusunda çok yaygın bir isim değil. Değil işte ülkemizde kaç kişinin evinde iTV diye bir şey var? Neyse bunu ilk fark eden ben değilim ki bu sefer televizyon sektörü için de sağlam bir atılım yapmışlar. Lakin adını iTV değil de Apple TV yapmışlar. İOS işletim sistemine sahip ve bunun sayesinde Siri‘i de kullanabiliyorsunuz. Ah bi de akıllı kumandası dokunmatik (çoluk çocuk bozar yahu). Kısaca bunlardan başka bir şey eklememişler elimizde daha da gelişmiş bir set-top box var sadece.yeni-apple-tv-hakkinda-yeni-bilgiler-sizdi-3

Evet tüm yazıyı okuyun diye herkesin beklediği haberi en sona attım. Neden? Ben de bilmiyorum. İOS 9, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus. Öncelik sırası İOS 9‘da. 16 Eylül 2015 tarihinde final sürümü yayınlanacakmış. İOS 9 sayesinde aynı anda iki uygulama çalıştırabileceksiniz yani çoklu işlem özelliği geliyor. Bunun dışında daha hızlı ve stabil olacaktan başka pek ilginç bir şey yok. Peki kimlere gelecek? Anlaşılan Apple 2 model öncesine uygulama yok politikasına hala devam ediyor. Neyse liste şöyle: iPhone 4S ve sonrası ( 5C dahil). iPad Mini ve sonrası yani Air, Air 2, 2, 3, 4 vs. ve 5. nesil iPod Touch.

      Hıhı merakla beklenen kısıma geldik. Yeni iPhone! Şaşırdık mı? Elbette hayır. İlk iPhone 6S. İşte teknik özellikleri:

  İşlemci: 3. Nesil A9

  Depolama: 16/64/128 GB

RAM: 2 GB (en azından 1 GB sevdasından vazgeçmişler.)

Ekran: 4.7 inç, 750 x 1334 piksel çözünürlük ve Retina HD ekran.

Kamera: Arka kamera 12 megapiksel iSight ( ama iTV yok bravo!), ön kamera ise 5 megapiksel ama HD. Ayrıca arka kamera ile 4K videolar çekebiliyor ve önde flaş kullanabiliyorsunuz. Selam olsun gece selfieleri!

Batarya: 1810 mAh (meh)

25 Eylül’de satışa çıkacak ve fiyat sıralaması 649/749/849 şeklinde gidiyor. 6S Plus ile aralarında pek fark yok özellik olarak. Sadece Plus biraz daha büyük elbette ve fiyat olarak daha ucuz. Evet daha ucuz. 16GB modeli iki yıl kontratlı olarak 299 dolardan, 64GB modeli 399 dolardan, 128GB modeli ise 499 dolardan satışa sunulacak. Bakın orada “kontratlı” kelimesi geçiyor. Amerika’da nasıldır bilmem ama genelde bizde kontratlar pek iyi şeyler değildir. Şu an bana düşen son bir görsel ile yazıyı bitirmek galiba.
iphone-6s-plus-tanitildi-manset_640x360

Yorum