Cosplay Türkiye

Ankara E-GameShow’da Cosplay Yarışması!

0

2-5 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan E-GameShow , 2015 yılında olduğu gibi bu yıl da başkent Ankara’da, ATO Congressium Kongre ve Sergi Salonu’nda.

Dünyadan ve Türkiye’den oyun sektörünün en önemli şirketleri, oyun üreticileri, dağıtıcılar ve oyun severler e-gameshow’da bir arada buluşacaktır. E-GameShow‘da ziyaretçilerin yaş aralıklarına göre; çeşitli turnuvalar, ödüller, yarışmalar, konferanslar, paneller, seminerler, etkinlikler ve oyunseverler için zengin içerikli programlar yer alacak.

E-GameShow 2015

İlki 2015 yılında 5.000 m2 olarak gerçekleştirilen fuar, bu yıl uluslararası katılımın artmasıyla %100 bir büyüme sağlayarak 10.000 m2 alanda oyun üreticileri ile oyuncuları bir araya getiriyor.
e-gameshow logo

Fuarda yeni teknolojiler, mobil ve sosyal bilgisayarlar, video oyun konsolları, taşınabilir sistemler sergilenecektir.
TOGED (Türkiye Dijital Oyun Geliştiricileri Derneği), ODTÜ Teknokent ve Ankara Kalkınma Ajansı’nın da katkılarıyla fuarda profesyonel ve amatör oyun geliştiricileri, oyuncuları, yeni projeleri ile birbirinden değerli fikirlerin bir araya gelmesini sağlamaktadır. Tüm oyun severler için Dijital Oyunlar Federasyonu dünyaca ünlü oyunların turnuvaları yapılacak olup, Riot Games Türkiye iş birliği ile League of Legends Üniversiteler Ligi (Unilig) Finali de gerçekleşecek.

Bu sene E-GameShow’da ödüllü cosplay yarışması da cosplayer’ları bekliyor. Fuarın ilk 3 günü gerçekleşecek olan ön elemeleri geçebilen cosplayerlar, 5 Haziran Pazar günü büyük cosplay yarışması finalinde sahneye çıkmaya hak kazanacak. Yapılan çalışmalar craft kalitesi, karakter benzerliği ve roleplay üzerinden üç ayrı kategori olarak jüriler tarafından puanlandıralacaktır.

Türkiye’nin en başarılı cosplayer’larından Stymphalia Cosplay ve Valennia Cosplay, yanı sıra dünyaca ünlü ve muhteşem çalışmalara sahip olan Kinpatsu Cosplay ve Irene Astral jüriler olarak yer alacak.

cos1
Güney Afrika’da yaşayan Kinpatsu, Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu ve son 3 yılda yaptığı muhteşem cosplay çalışmaları ve Youtube’daki eğitim videoları ile cosplay dünyasında ün kazandı.

cos2 kinpatsu
2015 Eurocosplay finallerinde Yunanistan’ı temsil eden, Irene Astral aynı zamanda modellik, tasarım ve müzik gibi bir çok alanda başarısı olan bir cosplayer’dır. Ayrıca IGN’de yazarlık yapmaktadır.

cihan
2013te cosplay yapmaya başlayan Stymphalia, Türkiye’nin en yetenekli cosplayer’larından biridir. İlk defa Türkiye’de Ironman cosplay’i yapan ve aynı zamanda başarılı zırh çalışmaları ile bilinmektedir.

Valennia
Ankara’da 2014’ten itibaren Valennia, genelde zırhlı karakterlerinin cosplay’ini yapmayı tercih eden bir bayan cosplayer’dır. Kendisi kaliteli craft’ları ile bilinmekte.

Cosplay yarışmasının ödülleri:
⦁ Birinciye 1500 TL + Playstation 4 + 20cm Minyotip + 500 TL ZID Hediye Çeki
⦁ İkinciye 1000 TL + Playstation 4 + 15 cm Minyotip + 250 TL ZID Hediye Çeki
⦁ Üçüncüye 500 TL + Playstation Vita + 15 cm Minyotip + 150TL ZID Hediye Çeki

afiş